Pierwszy przeszczep płuc z powodu powikłań po COVID-19 w Polsce

sccs zabrze
Fot. ŚCCS w Zabrzu

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu płuc u pacjenta zakażonego koronawirusem.

O 400 zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków przybyło w województwach: małopolskim – 97, mazowieckim – 52 i śląskim – 52. Zmarło 12 osób. Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii w Polsce wynosi 71 526, zmarło 2 136 pacjentów.

- reklama -

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu płuc pacjenta zakażonego koronawirusem. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiono historię Grzegorza Lipińskiego, szefa sterylizatorni w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Tychach, a zarazem pierwszego polskiego pacjenta, któremu przeszczepiono płuca z powodu powikłań po COVID-19.

Mężczyzna trafił do szpitala w Tychach z objawami typowej infekcji wirusowej oraz duszności. Potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Zmiany chorobowe w płucach w chwili przyjęcia obejmowały 40-50% ich tkanki. Życie Grzegorza Lipińskiego udało się uratować dzięki dobrej współpracy lekarzy trzech ośrodków – Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach, gdzie był leczony w pierwszym etapie, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie leczono go za pomocą ECMO, nazywanego sztucznymi płucami oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Dr Konstanty Szułdrzyński z SU w Krakowie przyznał na konferencji, że choroba spowodowała spustoszenie w układzie oddechowym chorego. – Zmiany w płucach są nieodwracalne i konieczny jest przeszczep – ocenił dr Szułdrzyński.

– Zapytałem kilkanaście osób związanych z medycyną, m.in. studentów: co to jest? Wszyscy odpowiedzieli, że to wątroba – relacjonuje pulmonolog dr Mirosław Nęcki ze ŚCCS. Dr Nęcki powiedział, że „zabieg przebiegł bez większych problemów i zakończył się sukcesem”. Wyjaśnił także, w jaki sposób przebiegał zabieg. – Sekwencyjne przeszczepienie polega na tym, że najpierw wyszczepiono jedno płuco i wszczepiono nowe, a potem drugie – ujawnił specjalista.

– Transplantację przeprowadza się, kiedy nie ma do niej przeciwwskazań, wówczas jest szansa na powodzenie. Na pewno nie każdy chory, który w przebiegu COVID-19 będzie w takim stanie, jak nasz pacjent, będzie potencjalnym biorcą płuca – podkreślał dr hab. Marek Ochman, kierownik programu transplantacji płuc w ŚCCS. – Z tego co wiemy, nasz pacjent to ósmy przypadek na świecie przeszczepienia płuc u pacjenta z COVID-19. Trzy zabiegi opisali Chińczycy, jeden Włosi, jeden Austriacy i dwa Amerykanie. Jesteśmy zatem ósmym ośrodkiem, który wykonał taki przeszczep, ale prawdopodobnie pierwszym na świecie u takiego pacjenta, u którego wykorzystano wcześniej ECMO – powiedział dr hab. Marek Ochman.

– Są różne doniesienia w różnym okresie na temat poszczególnych terapii COVID-19: osocze ozdrowieńców, preparaty przeciwzapalne i przeciwwirusowe. My się dopiero uczymy leczyć tę chorobę. Nie ma jednego skutecznego leku, jednej skutecznej szczepionki. Niestety, niektórzy pacjenci mówiąc po ludzku mają pecha w tym wszystkim i dochodzi do uszkodzenia płuc, czasem serca, nerek, innych narządów i zgonu. Nie wolno lekceważyć tego zagrożenia – podsumował dr Nęcki.

– Obecnie czuję się bardzo dobrze, jestem już miesiąc po przeszczepie. Chciałbym wszystkim podziękować za opiekę – powiedział Grzegorz Lipiński.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim :
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1 444 (było 1 683)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 237 (246)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 025 (948)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 335 871
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 20 901 (20 849)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 19 136 (19 052)
– liczba zgonów – 503 (501)

Odnotowano kolejne dwa zgony. W szpitalu w Zawierciu zmarł 69–letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego, w szpitalu w Raciborzu zmarł 57–letni mężczyzna z Siemianowic Śląskich.

Trzy nowe przypadki zakażenia odnotowano w Raciborzu. Są także nowi ozdrowieńcy: w Raciborzu oraz w gminach Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Rudnik.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj