Z przytupem w nowy sezon artystyczny. ZPiT Strzecha znów w akcji

0
zpit strzecha
ZPiT Strzecha. Fot. RCK

Artyści z RCK wystąpili podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznym Chodníčky k domovu w czeskiej Opawie.

66. rok działalności to dla tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy, jak i innych zespołów działających w mieście, dość niezwykły czas. Pandemia koronowirusa pokrzyżowała większość planów i zamierzeń folklorystom na całym świecie. – Ale nie poddajemy się! Jeszcze nie ostygły emocje związane z międzynarodowymi festiwalami folklorystycznymi w formie online – w Bułgarii i na Litwie oraz z nagrodzonymi prezentacjami w Ogólnopolskim Konkursie Polskich Tańców Narodowych i Regionalnych „Jestem stąd, a nie pamiętam z tego nic”, a tu z początkiem nowego roku szkolnego kolejnego, 67. sezonu artystycznego, tancerze znowu reprezentują Racibórz. Tym razem na 35. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Chodníčky k domovu w czeskiej Opawie. Na całe szczęście już w wersji analogowej zarówno dla artystów, jak i publiczności – relacjonuje Raciborskie Centrum Kultury.

- reklama -

Podczas festiwalowego dnia grupa młodzieżowa Jaskry wraz z kapelą prezentowali piękno polskiego folkloru obok zespołów z Nysy i Czech. Festiwale folklorystyczne to nie tylko koncerty sceniczne, ale również barwne korowody ulicami miast, wzajemna nauka tańców narodowych lub regionalnych zespołów uczestniczących w nim. – Nie zapominajmy, że ważnym punktem każdego festiwalowego wyjazdu jest również nawiązywanie nowych, międzynarodowych kontaktów oraz integracja wewnątrz zespołu, a przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Miejmy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie w tym roku przetrwają długie lata, a festiwalowe rozmowy będą skutkowały kolejnymi międzynarodowymi wyjazdami promującymi Racibórz w świecie – relacjonuje RCK.

W tym roku kalendarzowym zespół rozpoczyna 67. rok działalności. Już teraz Strzecha zaprasza na nabór do zespołu 2 października o godz. 18:00 w RCK DK Strzecha (ul. Londzina 38) dla przyszłych tancerzy oraz muzyków w wieku 3-65 lat. Wymagany wcześniejszy kontakt telefoniczny – kierownik zespołu: 667 239 846. Szczegóły na plakatach, profilu FB zespołu oraz na zpitstrzecha.wordpress.com.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here