Graniczne Meandry Odry i wieża widokowa w Chałupkach [ZDJĘCIA]

Graniczne Meandry Odry i wieża widokowa w Chałupkach
Graniczne Meandry Odry i wieża widokowa w Chałupkach

Wieża widokowa ma ponad 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Z góry rozciąga się widok na meandry Odry.

Jedną z trakcji Krainy Górnej Odry jest wieża widokowa w Chałupkach znajdująca się przy rzece Odrze.

- reklama -

Wieża widokowa na Granicznych Meandrach Odry została oficjalnie otwarta 14 października 2017 r. Ma ponad 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Po drodze można odpocząć na dwóch podestach. Ostatni, na samym szczycie, osłonięty jest dachem. Można z niego podziwiać nie tylko unikatową faunę i florę, ale również Odrę i położone nad jej brzegami miejscowości – Chałupki i Bogumin. Cała konstrukcja wieży – stalowa z drewnianymi słupami – usadowiona jest na solidnych fundamentach. Obok znajduje się dodatkowo wiata, pod którą można odpocząć.

Wieża powstała w ramach projektu pt. „Odra i Olza bliżej turystów i mieszkańców pogranicza”. Na jej budowę gminie Krzyżanowice udało się pozyskać wsparcie unijne. Stworzono także ścieżkę edukacyjną, której jednym z przystanków jest właśnie wieża. Jej długość wynosi około 3,5 km. Zbiega się ona z trasami oznaczonych ścieżek rowerowych i przybliża tematykę ochrony granicznych meandrów Odry.

Odcinek rzeki Odry z licznymi zakrętami, czyli meandrami, między mostem Bogumin – Chałupki a ujściem Olzy oraz przylegające do rzeki grunty nadrzeczne, w tym łąki i fragmenty lasów zalewowych, są obszarem o bardzo wysokiej wartości przyrodniczej. Występuje tu kilka rzadkich zbiorowisk roślinnych chronionych w skali europejskiej, m.in. lasy nadrzeczne z olszą czarną i jesionem, łęgi wierzbowo-topolowe i fragmenty wilgotnych łąk. W okolicach meandrów potwierdzono występowanie ponad 126 gatunków roślin. Można tu spotkać także m.in. niezwykle rzadkie motyle: modraszka bagiennego i czerwończyka nieparka, a także zagrożone wyginięciem chrząszcze: pachnicę dębową i zgniotka cynobrowego. W okolicznych wodach żyje różanka i piskorz. Na płyciznach rozmnaża się rzadki gatunek żaby – kumak górski. W meandrach żyją także bóbr europejski i wydra rzeczna. Gniazda budują tu zimorodek i sieweczka rzeczna. Na Odrze granicznej wciąż żywe są procesy rzeczne takie jak podmywanie brzegów, tworzenie się ławic, wysp żwirowych i starorzeczy, a nawet przerywanie zakrętów rzeki.

Na wieżę można dotrzeć, skręcając z drogi krajowej nr 78 w ul. Młyńską. Za wjazdem znajduje się parking, skąd prowadzi ok. kilometrowa trasa.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj