Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki 26 września

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach

Industriada obejmie 36 obiektów w 23 miejscach, w tym Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach.

Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim. Tu każdego roku odbywa się Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. Jedenasta edycja odbędzie się 26 września.

- reklama -

Motywem przewodnim będzie „Natura w przemyśle”. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter Śląska są nierozłączne. Wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników. Era przemysłowej rewolucji to dla człowieka koniec pewnej epoki, kiedy życie toczyło się zgodnie z rytmem pór roku. Jednak w halach fabryk oraz w podziemnych korytarzach relacja natury z przemysłem była bardzo bliska – oba te światy jednocześnie uzupełniały się i rywalizowały ze sobą. A w centrum tego wszystkiego był nie kto inny, jak człowiek.

26 września o godz. 10:00 sygnał do rozpoczęcia Industriady popłynie z Zabrza. Uroczystego odpalenia maszyny parowej dokonają marszałek Jakub Chełstowski i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Na uczestników czekają dodatkowe atrakcje: koncert orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, widowisko – taniec w kuli z wodą i spektakl uliczny. Z kolei finał Industriady to koncerty przy Browarze Obywatelskim w Tychach. O godz. 19.00 wystąpi Marcin Wyrostek & AUKSO. O 20:00 odbędzie się koncert Mery Spolsky.

Industriada obejmie 36 obiektów w 23 miejscach, w tym Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach. Będzie można przejechać się pociągiem, zwiedzć stację z przewodnikiem, a także zobaczyć paradę lokomowtyw. Szczegóły na industriada.pl/program/#kolej-waskotorowa.

Aby zwiedzić wszystkie atrakcje, będzie można dostać się na miejsce m.in. za pośrednictwem Kolei Śląskich lub komunikacją Zarządu Transportu Metropolitalnego. Pociągami KŚ można będzie dojechać bezpłatnie, pobierając wcześniej bezpłatne bilety w kasach lub bezpośrednio u kierownika pociągu. Szczegóły na stronie: industriada.pl/transport.

Więcej na slaskie.pl/content/industriada-2020 i industriada.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here