Koronawirus: Nowy rekord zakażeń w Polsce. Powiat głubczycki w czerwonej strefie

koronawirus
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim bilans zakażeń bez zmian, jest za to sześć nowych ozdrowień.

W Polsce jest 1587 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To nowy dobowy rekord – poprzedni został ustanowiony wczoraj, gdy nowych infekcji było 1136. Najwięcej przypadków dotyczy województw: mazowieckiego – 295, małopolskiego – 241, kujawsko-pomorskiego – 162, pomorskiego – 128 i śląskiego – 126. Zmarły 23 osoby.

- reklama -

– Najgorzej jest na Mazowszu. To, co podkreślamy – to nie jest wynik dużych ognisk zakażeń, to jest nasz powrót do normalności. To duża liczba kontaktów, interakcji społecznych. Wracamy z pracy zdalnej, spotykamy się – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. – Te ogniska są rozproszone, to często ogniska z imprez, kontaktów w przychodniach. Mamy też małe ogniska zakażeń z zakładów pracy. Mamy także ogniska z odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej. Rozumiemy, że to może być ciężkie dla wielu osób, ale te zakażenia wynoszą tam około 50-60 osób – dodał rzecznik.

W strefach żółtych i strefach czerwonych pojawią się nowe obostrzenia. Ministerstwo poinformuje o nich w przyszłym tygodniu. – To będą restrykcje dotyczące spotkań międzyludzkich i innych. Teraz właśnie trwa rozmowa o tym pomiędzy ministrem Niedzielskim a nowym zespołem, który powołano ostatnio. To, co nam dziś potrzebne, to maseczka i dystans. Jeżeli nie możemy zachować odpowiedniego dystansu, to musimy nosić maseczkę. Możemy zakazić się na ulicach. Podkreślamy, one są nam niezbędne. Jeżeli nie będziemy ich nosić, to tych zakażeń będzie więcej. Nawet 2 tysiące. W sklepach były ogniska, teraz ich nie ma. To świadczy o tym, że te maseczki są potrzebne i pomocne – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Na nowej liście stref „czerwonych” i „żółtych” jest 21 powiatów – dwa są „czerwone”, 19 „żółtych”. 10 powiatów zostaje wpisanych na listę tzw. stref alertowych. W strefie czerwonej znalazły się: powiat głubczycki (woj. opolskie) oraz kartuski (woj. pomorskie). 19 powiatów z listy żółtej to: brzeski (woj. opolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki, przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski, nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki, gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 3 253 (było 2 261)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 200 (192)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 986 (938)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 375 863
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 22 050 (21 924)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 20 688 (20 651)
– liczba zgonów – 537 (534)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarł 60-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego. W szpitalu w Tychach zmarł 94-letni mężczyzna z Katowic, w szpitalu w Świętochłowicach zmarł 82-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej.

W powiecie raciborskim bilans zakażeń bez zmian, jest za to sześć nowych ozdrowień.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj