Racibórz: Aktywni seniorzy w projekcie „Biblioteka bez barier” [ZDJĘCIA]

biblioteka bez barier
Aktywni seniorzy w projekcie "Biblioteka bez barier"

Raciborscy seniorzy wzięli udział w warsztatach zielarskich i kulinarnych, a także w kursie języka angielskiego.

W raciborskiej bibliotece nie ma czasu na nudę. W ostatnich miesiącach raciborscy seniorzy wzięli udział w warsztatach zielarskich i kulinarnych, a także w intensywnym kursie języka angielskiego. A to jeszcze nie koniec projektu „Biblioteka bez barier”.

- reklama -

Jak prawidłowo rozpoznać w naturze gatunki roślin używane zarówno w medycynie oficjalnej, jak i ludowej? Czy zioła można dowolnie mieszać? I czy zioło może nam zaszkodzić? Jeszcze przed wakacjami, stęskniona po kilkumiesięcznej izolacji grupa, wzięła udział w warsztatach z dr Moniką Zygmuntowicz. Seniorzy mogli poznać i skosztować polskie dzikie rośliny jadalne – zarówno te znane i popularne, jak również nieoczywiste. Warsztaty odbywały się przy filiżance ziołowej herbatki i w miłej, pełnej inspiracji atmosferze.

Kiedy wszyscy odpoczywali na urlopach, w bibliotece obalano stereotyp, że nauka języków obcych to przywilej młodego pokolenia. W ramach projektu „Biblioteka bez barier” grupa dzielnych seniorów wzięła udział w intensywnym 60-godzinnym kursie języka angielskiego. W trakcie kursu uczestnicy przyswoili m.in. podstawowe zwroty i wyrażenia, zapoznali się ze słownictwem z zakresu „czas i liczby”, „człowiek i rodzina”, „dom i czynności codzienne”, „jedzenie”, „zakupy” czy „przyroda”. Nie zabrakło także nauki gramatyki. Lekcje nie tylko poszerzyły horyzonty językowe uczestników, ale okazały się także świetnym treningiem pamięci.

We wrześniu bibliotekę ponownie wypełniły aromaty, tym razem za sprawą spotkania z doradcą kulinarnym i pionierem carvingu w Polsce Łukaszem Szewczykiem. W trakcie warsztatów kulinarnych uczestnicy poznali tajniki udanej, oryginalnej sałatki greckiej i włoskiej sałatki caprese. Próbowano także nowych, nietuzinkowych smaków takich jak smażony arbuz na słono z szynką prosciutto. Grupa z wielkim podziwem przyglądała się umiejętnościom szefa kuchni i ze smakiem degustowała wszystkie potrawy.

Projekt „Biblioteka bez barier” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj