Seniorze, bądź ostrożny! Oszuści cały czas są aktywni

Telefon
Zdjęcie poglądowe

Oszuści próbują różnych nowych metod, by się wzbogacić, modyfikują także te dobrze znane jak „na wnuczka” i „na policjanta, na wypadek”. Właśnie w ten sposób wielu seniorów traci swoje oszczędności.

Raciborscy policjanci cały czas apelują o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwonią, przedstawiają się za rodzinę i żądają pieniędzy. Mimo to zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Apel stróże prawa kierują też do młodych osób, by pamiętali o swoich dziadkach i rodzicach oraz budowali w nich świadomość i uczyli, jak być sprytniejszym od oszustów – oto kilka rad.

- reklama -

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że pieniądze są zagrożone, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. – Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów – apeluje policja. Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.

Nigdy nie należy informować nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych. W szczególności trzeba pamiętać o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie, nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich – radzą policjanci.

Oszuści zawsze wzbudzają zaufanie u seniora i wywierają presję czasu tak, by rozmówca nie miał chwili namysłu i sposobności do wycofania się. Metody, którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Istnieje już wiele wariantów oszustw na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP. Każda może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo – rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na inne konto bankowe. – Uczulcie seniorów, których znacie, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić. Niech nigdy nie oddają swoich pieniędzy osobom, których nie znają – apeluje policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj