Gdzie najczęściej zakażamy się koronawirusem?

restauracja
Fot. Pexels.com

Według naukowców pełne blokady działalności społecznej i gospodarczej nie są konieczne, aby powstrzymać wirusa – wystarczy zakrywanie twarzy, utrzymywanie dystansu społecznego i ograniczenia częściowe.

W ostatniej dobie w Polsce odnotowano 22 683 nowe przypadki zakażeń. Dotyczą one głównie województw śląskiego – 3911, wielkopolskiego – 2232 i małopolskiego – 2132. Zmarło 275 osób – z powodu COVID-19 52, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 223. Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii w Polsce zwiększyła się do 641 496, zmarło 9 080 osób, wyzdrowiało w sumie 254 349.

- reklama -

Aktualnie w skali kraju pula wolnych łóżek wynosi 11 763, a respiratorów 593. Na kwarantannie przebywają 404 352 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 27 706 osób. Ostatniej doby wykonano ponad 57,2 tys. testów na obecność koronawirusa.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie „Nature” spróbowali odpowiedzieć na pytanie, gdzie najczęściej zakażamy się koronawirusem. W badaniach wykorzystano dane z telefonów komórkowych 98 mln ludzi zebrane od marca do maja w miastach w całych Stanach Zjednoczonych. Naukowcy obserwowali, dokąd ludzie się udawali, jak długo tam przebywali, ile było tam innych osób i z jakich okolic pochodziły. Następnie połączyli te informacje z danymi dotyczącymi liczby przypadków i sposobu rozprzestrzeniania się wirusa. Okazuje się, że ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jako przykład podano Chicago. Tam model badania przewiduje, że jeśli restauracje zostałyby ponownie otwarte z pełną wydajnością, wygenerowałyby prawie 600 tys. nowych infekcji, trzy razy więcej niż w przypadku innych branż.

Badanie pozwala przetestować różne scenariusze ponownego otwarcia gospodarki i ocenić, co to oznaczałoby dla rozprzestrzeniania się wirusa. Sugeruje również, jak skuteczne mogą być środki blokowania przestrzeni publicznych. Na przykład w Miami liczba infekcji zaobserwowana w hotelach osiągnęła szczyt w tym samym czasie, gdy miasto tętniło wiosennymi imprezami na plażach, które odbywały się pomimo pandemii. Ale liczby te znacznie skurczyły się, gdy zaczęły obowiązywać obostrzenia epidemiczne.

W równoległej opinii, opublikowanej w „Nature”, Marc Lipsitch i Kevin Ma z Instytutu Zdrowia Uniwersytetu Harvarda napisali, że istnieją ograniczone dane epidemiologiczne na temat sposobu, w jaki obostrzenia społeczne i gospodarcze wpływają na rozprzestrzenianie się koronawirusa i podkreślili, że takie modele mogą służyć jedynie jako punkt wyjścia przy podejmowaniu decyzji politycznych, dotyczących ponownego znoszenia restrykcji.

Naukowcy wyjaśniają także, iż według ich badań pełne blokady działalności społecznej i gospodarczej nie są konieczne, aby powstrzymać wirusa. Ich zdaniem zakrywanie twarzy i utrzymywanie dystansu społecznego oraz ograniczenia częściowe mogą odgrywać główną rolę w utrzymywaniu kontroli nad sytuacją. Jako przykład podane jest znów Chicago, gdzie zmniejszenie obłożenia do 20% w miejscach publicznych zniwelowało ilość nowych infekcji o ponad 80%. Wynik badania sugeruje zatem, że ograniczenie maksymalnej liczby osób w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach może być skuteczniejsze niż mniej ukierunkowane środki zapobiegania transmisji wirusa, a jednocześnie może zapewniać korzyści ekonomiczne.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 69 404 (było 65 479)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 6 113 (6 199)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 747 176
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 88 134 (84 223)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 38 962 (37 507)
– liczba zgonów – 1 304 (1 289)

W powiecie raciborskim przybyły 62 zakażenia.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here