Rewitalizacja linii kolejowej Racibórz – Racławice Śląskie. Kolejny etap programu Kolej Plus

domink konieczny
Prezydent Dominik Konieczny podczas spotkania online z partnerami projektu w ramach programu Kolej Plus. Fot. UM Racibórz

2 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie z partnerami programu po zakwalifikowaniu przez PKP PLK wniosku do kolejnego etapu naboru.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. Wśród 79 propozycji, które spełniły wymagania formalne naboru i zostały zakwalifikowane do II etapu, znalazła się rewitalizacja linii kolejowych nr 177 i 294 Racibórz – Racławice Śląskie przez Pietrowice Wielkie, Baborów i Głubczyce. Partnerstwo w projekcie zawarli: województwo opolskie, powiaty: raciborski, głubczycki, prudnicki. gminy: Racibórz, Pietrowice Wielkie, Baborów, Głubczyce, Głogówek oraz Kietrz.

- reklama -

Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.

2 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie z partnerami programu po zakwalifikowaniu przez PKP PLK wniosku do kolejnego etapu naboru. Miasto Racibórz na spotkaniu reprezentowali wiceprezydent Dominik Konieczny oraz naczelnik wydziału rozwoju urzędu miasta Anna Kobierska-Mróz. Podczas spotkania omówiono m.in. harmonogram i zakres przyszłych działań, czyli: opracowanie wstępnego studium, pozyskanie niezbędnych dokumentów, opinii oraz wniosków z konsultacji społecznych. Poruszono także kwestie związane z finansowaniem projektu.

Dzięki realizacji Programu Kolej Plus będącego pod egidą Ministerstwa Infrastruktury możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Głównym celem programu jest uzyskanie lub usprawnienie połączeń miejscowości liczących powyżej 10 tys. z miastami wojewódzkimi. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Realizacja wpłynie więc na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj