Ponad półtora miliona dowodów osobistych do wymiany

Zdjęcie poglądowe Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Wniosek o nowy dokument można złożyć online. Potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie.

Dowód osobisty jest ważny 10 lat. W 2021 r. ważność stracą dowody 1 546 700 Polaków.

- reklama -

Zdjęcie i profil

Wniosek o nowy dokument można złożyć online. Potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie.

Profilem zaufanym potwierdza się w internecie swoją tożsamość. Można go założyć w każdej chwili – także przez internet. Zdjęcie powinno spełniać kilka warunków. Nie może to być zdjęcie z wakacji, ani selfie. Można jednak zrobić je w domu, prosząc o pomoc któregoś z domowników.

Aby złożyć wniosek, należy wejść na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogować się się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, trzeba wybrać e-usługę „Uzyskaj dowód osobisty” i kliknąć przycisk „Złóż wniosek o dowód osobisty”.

Następnie należy:
– wybrać powód ubiegania się o dowód,
– wybrać dowolny urząd, w którym odbierze się później gotowy dowód,
– zaznaczyć, czy chce się mieć podpis osobisty,
– dołączyć zdjęcie,
– sprawdzić, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdą się potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć),
– uzupełnić brakujące dane kontaktowe; trzeba upewnić się, że we wniosku jest poprawny e-mail, na niego dostarczony będzie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym dowód będzie do odebrania,
– sprawdzić i podpisać wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku przyjdzie na skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV w menu po lewej stronie, sekcja „Moja skrzynka”) i na e-mail podany we wniosku.

Wyrobienie dowodu jest bezpłatne.

Nowy e-dowód

Dokument będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Od sierpnia wniosek tylko w urzędzie

W sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. A to dlatego, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Zmiany nie spowodują, że wszyscy będą musieli wymienić swoje dowody. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj