Polska firma stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu

ml system
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Firma ML System uzyskała zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach.

W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 6586 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1090, pomorskiego – 576 i śląskiego – 549. Zmarło 284 osób – 45 z powodu COVID-19, natomiast 239 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. W ciągu ostatniej doby wykonano 49 712 testów. Od początku epidemii w Polsce zakażonych koronawirusem zostało 1 583 621 osób, 40 709 zmarło, 1 336 467 wyzdrowiało. Liczba szczepień przekroczyła 2 mln.

- reklama -

W powiecie raciborskim są trzy nowe zakażenia.

W czwartek podczas konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy w Zaczerniu firma ML System zaprezentowała urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund.

Prezes ML System Dawid Cycoń powiedział, że urządzenie stworzono w kilkadziesiąt dni. – Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – wyjaśnił prezes. Ma nadzieję, że produkt jego spółki będzie masowo stosowany w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. – Ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata – stwierdził prezes ML System.

Prezydent Andrzej Duda, który – jak poinformował – poddał się testowi w laboratorium tej firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny – relacjonował, że działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu. – Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie – opisywał prezydent.

– Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (…) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją. Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i – mam nadzieję – rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował – o ile mi wiadomo – jeszcze nikt – powiedział prezydent.

ML System zajmuje się głównie tworzeniem materiałów, które zamieniają tradycyjne materiały budowlane na takie, które są aktywne fotowoltaicznie. Posiada własny ośrodek rozwojowy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here