Koronawirus. Wjazd do Polski tylko z negatywnym wynikiem testu

Fot. unsplash.com

Być może jeszcze w tym tygodniu wrócą kontrole na granicach. Aby przejechać, będzie trzeba pokazać negatywny wynik testu na COVID-19 lub odbyć kwarantannę.

W Polsce odnotowano 3890 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Pochodzą one głównie z województw: mazowieckiego – 699, pomorskiego – 545 i podkarpackiego – 363, w śląskim jest 306 nowych infekcji. Zmarło 17 osób – 3 z powodu COVID-19, natomiast 14 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Ostatniej doby wykonano 29 924 testy na obecność SARS-CoV-2. Bilans epidemii w Polsce to 1 642 658, 42 188 zgonów i 1 384 373 ozdrowień. Wykonano także w sumie 2 715 159 szczepień.

- reklama -

W powiecie raciborskim nie ma nowych zakażeń.

Po trzech miesiącach spadków epidemia koronawirusa w Polsce znów nabiera tempa. – Czeka nas miesiąc nieprzerwanych wzrostów zakażeń. Musimy postępować rozważnie i się chronić, zgodnie z zasadami dezynfekcja, dystans, maseczki – mówił dziś, 22 lutego, minister zdrowia Adam Niedzielski w TVN24. Podkreślił, że przyrosty zakażeń z tygodnia na tydzień są coraz wyższe. – Mam dzisiejsze wyniki – to 3900 przypadków za niedzielę, a w poprzednie niedziele mieliśmy około 2500 przypadków. Skala przyrostu jest duża – przyznał szef resortu zdrowia.

– Do marca, kwietnia poziom zakażeń będzie rósł. Naszym narzędziem obrony jest stosowanie reguł reżimu sanitarnego. To one będą decydowały o tym, jak szybko rozpędzi się ta fala. Jeśli będziemy się odpowiedzialnie zachowywali, to nie będzie zwyżki zachorowań – podkreślił minister.

Zdaniem Adama Niedzielskiego Polacy są już zmęczeni obostrzeniami i obecnie coraz mniej zwracają na nie uwagę. Zapytany, czy wyobraża sobie utrzymanie dzisiejszych zasad lockdownu, czy jest przekonany do tego, żeby zacząć jednak znowu robić kroki w tył, a nie naprzód, odpowiedział, że to jest bardzo trudne pytanie. – Wszyscy mamy oczekiwanie, że trzeba po prostu powoli wychodzić i akceptować pewne ryzyka, które są związane z luzowaniem – przyznał.

Co z planami wprowadzenia obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu przy przyjeździe do Polski z zagranicy? – Myślimy, żeby zrobić to jeszcze w tym tygodniu. Chcemy dopracować szczegóły regulacyjne. Służby też muszą się do tego przygotować, bo to będzie oznaczało konieczność powrotu do działań Straży Granicznej – tłumaczył. Osoby, które nie przedstawią testu, będą musiały odbyć kwarantannę.

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczypospolitej” w środę poznamy nowe restrykcje sanitarne. Będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa – rząd mówi o wycofaniu możliwości zastępowania maseczek przyłbicami i chustami. Przyłbice mają być przeznaczone do ochrony oczu dla medyków, którzy i tak muszą nosić maseczki. Dzieci z klas IV–VIII do nauki stacjonarnej prawdopodobnie na razie nie wrócą. Być może dojdzie również do częściowego zamknięcia hoteli – tym razem dla osób poniżej 18. roku życia.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here