Testowanie na koronawirusa. Skierowanie od lekarza nie będzie już potrzebne

koronawirus test
Zdjęcie poglądowe. Fot. unsplash.com

Na stronie gov.pl/dom znajduje się formularz, w którym są pytania dotyczące kontaktu z osobą zarażoną i objawów. Zlecenie na wykonanie badania będzie wystawiał konsultant z infolinii.

W Polsce jest 10 896 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 2311, śląskiego – 1247 i pomorskiego – 1100. Z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 23. Wykonano 42 372 testy. W szpitalach zajętych jest 20 249 z 28 473 łóżek „covidowych” – po raz pierwszy od początku grudnia w polskich szpitalach przebywa ponad 20 tys. chorych. W użyciu są 2 084 z 2 882 dostępnych respiratorów.

- reklama -

W sumie od początku epidemii odnotowano w Polsce 1 917 527 zakażeń. 47 206 osób zmarło, 1 574 455 wyzdrowiało. Do tej pory wykonano łącznie 4 530 783 szczepienia.

W powiecie raciborskim przybyło 13 nowych zakażeń.

– Dzisiejszy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał. Może to oznaczać odwrócenie trendu malejącej dynamiki liczby nowych zachorowań w ostatnim czasie – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Aktualną sytuację epidemiczną skomentował także na konferencji prasowej. – Najtrudniejsza sytuacja dotycząca liczby zakażeń jest w woj. objętych dodatkowymi obostrzeniami. Województwa, w których sytuacja jest równie trudna, to kujawsko-pomorskie, ale też dolnośląskie, śląskie i podkarpackie – poinformował. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że konsekwencją dużych przyspieszeń zachorowań będą nowe decyzje dotyczące obostrzeń w skali całego kraju. – Dynamika rozwoju zachorowań będzie decydowała, czy będą to może jedynie rozwiązania regionalne – zaznaczył.

Minister zdrowia zapowiedział, że tym tygodniu liczba dostępnych dla pacjentów łóżek covidowych zwiększy się o 4 tys. Poinformował także o nowej ścieżce testowania na kornawirusa. – Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza – poinformował.

Wyjaśnił, że na stronie gov.pl/dom znajduje się formularz, który należy wypełnić. – To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość, będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania – powiedział minister.

Konsultanci będą dostępni od 8:00 do 18:00, również w weekendy. Wyniki badania będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta. Badanie będzie bezpłatne.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here