Łąki kwietne powstaną przy raciborskich przedszkolach i szkołach

laka kwietna
Fot. pexels.com

– Zachęcamy, aby łąki wysiewać w maju, a w proces przygotowania, obserwowania wschodzenia roślin i pielęgnację łąk zaangażować dzieci. Najdorodniejsze łąki zostaną zaopatrzone w domek dla owadów – informuje magistrat.

Miasto Racibórz wspólnie z Fundacją Łąka oraz przy wsparciu Arboretum Bramy Morawskiej rozpoczyna akcję „Kwiatki Agatki” mającą na celu stworzenie miniłąk w sąsiedztwie przedszkoli i szkół podstawowych. Do udziału w akcji zachęca także inne placówki i stowarzyszenia.

- reklama -

Placówki chętne do wzięcia udziału w akcji powinny wyznaczyć miejsca i podać wymiaru przestrzeni pod miniłąkę – minimalna przestrzeń: 4m² – oraz informację, czy ma to być łąka jednoroczna czy też wieloletnia. Zgłoszenia do udziału w akcji można wysyłać do końca marca na adres [email protected]. Nasiona będzie można odebrać w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta od 6 do 30 kwietnia.

– Zachęcamy, aby łąki wysiewać w maju, a w proces przygotowania, obserwowania wschodzenia roślin i pielęgnację łąk zaangażować dzieci. Najdorodniejsze łąki zostaną zaopatrzone w domek dla owadów – informuje magistrat.

W razie jakichkolwiek pytań – konsultacja miejsca na łąkę, przygotowanie terenu, pielęgnacja itp. – uczestnicy akcji mogą się kontaktować z ekspertem – Piotrem Kolarczykiem inspektorem ds. kolekcji roślinnych Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, tel.: 32 415 44 05.

Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę, sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin. To tylko kilka spośród wielu korzyści płynących z zakładania w miastach łąk kwietnych. Korzyści, z których czerpie także Racibórz.

– W naszym mieście już od jakiegoś czasu wypracowywane są korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Sukcesywnie przez miejskie służby komunalne przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne. Dodatkowo jesienią ubiegłego roku zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla mieszkańców i wysialiśmy łąkę na terenie zielonym przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Reymonta w Raciborzu. Łąkę kwietną wraz z domem dla owadów założyliśmy także w Parku Jordanowskim – informuje miasto.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj