Najlepiej z pandemią radzi sobie Nowa Zelandia, Polska pod koniec rankingu

sydney australia
Sydney, Australia. Fot. unsplash.com

W rankingu Bloomberga awansowały kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców przeciwko COVID-19. Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa.

Nowa Zelandia, Singapur i Australia – to kraje, które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa. W najnowszej edycji prowadzonego przez Bloomberga rankingu awansowały kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców przeciwko COVID-19 jak Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa.

- reklama -

Zestawienia pojawiają się od listopada i są aktualizowane co miesiąc. Ranking ma pokazywać odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego. Bierze pod uwagę dziesięć wskaźników. Oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na COVID-19 jest to m.in. dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Jak zauważa Bloomberg, spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc – na 40. pozycję, Rumunia o 15 – na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9.

Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią edycją tłumaczony jest wzrostem liczy zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń. Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzi sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk. Pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez kraje Azji i Australii, które szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdujących się na szycie zestawienia Nowej Zelandii, Singapuru i Australii jest tam również Tajwan, Korea Płd., Chiny, Japonia i Tajlandia.

Bloomberg zwraca uwagę na duży awans Izraela, który w ogłoszonej w czwartek marcowej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, w lutym był na czternastym. Tak duża zmiana była możliwa dzięki prowadzonej w Izraelu najszybciej na świecie kampanii szczepień przeciwko COVICS-19. Dwie dawki preparatu przyjęła tam już ponad połowa mieszkańców.

W zestawieniu awansowały, chociaż już nie tak spektakularnie, również inne kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na 11. pozycji i od lutego przesunęły się o cztery miejsca w górę, USA z 27. miejsca przeszły na 21. pozycję w rankingu, Wielka Brytania awansowała z 30. na 25. miejsce. Agencja podkreśla, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here