Koronawirus a wesela: Do limitu gości będą wliczane także dzieci

wesele slub
Fot. unsplash.com

Od 15 maja wesela będzie można organizować na świeżym powietrzu dla maksymalnie 25 osób niezaszczepionych i nieograniczonej liczby zaszczepionych.

Ukazało się rządowe rozporządzenie zakładające wznowienie wesel od 15 maja. Przepisy określają liczbę gości. Okazuje się, że nawet najmłodsze dzieci będą uwzględniane w limitach wstępu na imprezy okolicznościowe. Dla organizatorów takich wydarzeń może to być dużym utrudnieniem.

- reklama -

Zgodnie z nowymi przepisami od 15 maja wesela będzie można organizować na świeżym powietrzu dla maksymalnie 25 osób niezaszczepionych i nieograniczonej liczby zaszczepionych. Od 29 maja natomiast imprezy takie będzie można organizować także w pomieszczeniach zamkniętych i z udziałem maksymalnie 50 osób niezaszczepionych oraz nieograniczonej liczby zaszczepionych.

Za zaszczepionych uznaje się, zgodnie z przepisami, osoby, które przyjęły obie dawki preparatów Pfizera, Moderny lub AstryZeneki albo jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

W kwestii weselnych limitów pojawia się jednak poważne ograniczenie: nie przewidziano bowiem wyjątków dotyczących dzieci – a ich w Polsce się na razie nie szczepi. Oznacza to, że nawet najmłodsze maluchy, choćby niemowlęta, będą w trakcie takich imprez wliczane do limitu uczestników.

Dowodem zaszczepienia, który należy zabrać ze sobą na wesele czy inną imprezę okolicznościową, może być kartonik, który dostaje się po szczepieniu, zaświadczenie wydrukowane ze strony pacjent.gov.pl, a także kod QR, kod kreskowy, który każdy zaszczepiony może ściągnąć na telefon w rządowej aplikacji mObywatel. Policjanci i organizatorzy imprez mogą natomiast zainstalować w swoich telefonach inną rządową aplikację „Zaszczepieni”, która umożliwia weryfikowanie kodów QR.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here