Mieszkańcy znów pytają. Dlaczego Racibórz nie zbiera wody żeby ją retencjonować na polderze?

Zbiornik Racibórz Dolny

Ostatnie wydarzenia związane z ulewnymi deszczami i podtopieniami w powiecie wodzisławskim i raciborskim sprawiły, że wielu mieszkańców znów zadaje sobie pytanie o istotę Zbiornika Racibórz Dolny. Wody Polskie spieszą z wyjaśnieniami.

Jeden z zainteresowanych mieszkańców skierował pytanie dotyczące funkcji zbiornika bezpośrednio do Państwowego Gospodarstwa Wodnego. – Dlaczego Racibórz nie zbiera wody żeby ją retencjonować na polderze i zatrzymać lokalnie w gruncie? – zapytał pan Wojtek.

- reklama -

– Polder Racibórz Dolny jest zbiornikiem suchym, tylko przeciwpowodziowym. Może zatrzymywać nadmiar wód Odry tylko przy dużych przepływach, grożących powodzią na terenach poniżej polderu. Miało to miejsce w październiku ub. r. kiedy ochronił miejscowości w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim. Pierwotnie zbiornik Racibórz planowany był jako wielofunkcyjny i przecipowodziowy, i retencyjny – przeciwsuszowy. Jednak ta koncepcja nie spotkała się ze zrozumieniem i przychylnością niektórych organizacji społecznych. Jeszcze na etapie projektowania zdecydowano, że zbiornik został ograniczony do roli polderu i dla takiego obiektu zostały uzyskane konieczne decyzje na realizację inwestycji. W obecnych przenikających się coraz dłuższych okresach suchych oraz intensywnych opadów, grożących wezbraniami, Wody Polskie przystąpiły do opracowania kompleksowego wykorzystania potencjału zbiornika Racibórz. Naturalnie przy zachowaniu walorów środowiskowych – wyjaśniają Wody Polskie.

– Dziękuję za odpowiedź, miałem jednak na uwadze możliwość okresowego gromadzenia wody podczas przyborów. To też jest aktualnie wykluczone? – chciał uściślić pan Wojtek.

Zbiornik jest obiektem strategicznym, służącym przechwytywaniu fal katastrofalnych

– Oczywiście okresowe przechwytywanie nadmiaru wód z koryta rzeki Odry jest jak najbardziej możliwe i właśnie po to powstał ten największy w kraju suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Jest on jednak obiektem strategicznym, służącym przechwytywaniu fal katastrofalnych, przy spełnieniu określonych przepływów w rzece Odrze. Zbiorniki takie, jak ten nie są stworzone do przechwytywania każdego deszczu. Wówczas byłyby nieskuteczne, a ich działanie nie przyczyniłoby się do poprawy sytuacji. Należy pamiętać, że zbiornik ma na celu zniwelowanie, spłaszczenie dużej fali, której powstanie jest prognozowane zgodnie z zapowiedziami służb meteo. Wykorzystanie zbiornika w sytuacji każdego deszczu uniemożliwiłoby jego użycie w razie opadu powodującego ryzyko katastrofalnej powodzi, gdyż wcześniej spiętrzona woda wykorzystałaby rezerwę powodziową i tym samym zagrożenie dla mieszkańców byłoby jeszcze większe – tłumaczą Wody Polskie.

Przypomnijmy, że już w czerwcu 2020 ulewne deszcze spowodowały liczne podtopienia. Wtedy także powrócił temat dotyczący tego, że Racibórz Dolny jest zbiornikiem suchym. Więcej o tym: D. Wacławczyk: Przekonujemy się jakie są skutki tego, że Racibórz Dolny pozostaje zbiornikiem suchym

Czytaj także:

/oprac. c/

- reklama -

4 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś zadający takie pytania jest idiotą czy debilem? W jaki sposób zbiornik na rzece ma odbierać wodę opadową? Przecież to nie Odrą wystąpiła z brzegów tylko ulewny deszcz spowodował te podtopienia. Brak drożnych kanałów melioracyjnych i chciwość rolników jest przyczyną.

 2. Anonim sam się puknij w głowę , chodzi o to dlaczego w Odrze jest tak wysoki stan że zalane a raczej zamulone są boczne kanały i i całe rozlewiska za Raciborzem skoro można tak fajnie regulować przepływem i nie wolno jeździć rowerem po strategicznym obiekcie który musi być pusty .

 3. Anonim nie wdawaj się w dyskusje z jakimś zacofanym człowiekiem, bo tylko nerwy stracisz. Widocznie ludzie nie wiedzą do czego służy zbiornik Racibórz. I nie wiedzą jak jest różnica miedzy podtopieniami przez ulewne deszcz a wystąpieniem rzek z koryta. Daj sobie spokój z cymbałem

 4. Wody Polskie to Patologia i jakieś wypatrzenie !!!!
  Krzesła dla pasożytów nic nie robiących !!
  Krzanowice polder ma 8 lat do dnia dzisiejszego nie ma zasuw ,zbiornik nie jest czyszczony ,zamulony błotem i śmiećmi .
  Brakowało o włos od tragedii !
  Patologia żre za nasze podatki i nic nie działa !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here