Raciborski Budżet Obywatelski. Ruszył nabór wniosków

Park Roth wiosną
Park im. Miasta Roth w Raciborzu

Każdy pełnoletni mieszkaniec może zgłosić swój pomysł do realizacji, a co za tym idzie mieć realny wpływ nie tylko na wydatki budżetowe, ale przede wszystkim na to, co się w jego mieście dzieje.

14 czerwca rozpoczął się nabór wniosków do Raciborskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach akcji mieszkańcy miasta mogą zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Budżet obywatelski powstał w Raciborzu w 2015 r. i od początku miał na celu zaangażowanie mieszkańców Raciborza w sprawy miasta. Każdy pełnoletni mieszkaniec może w ramach tej procedury zgłosić swój pomysł do realizacji, a co za tym idzie mieć realny wpływ nie tylko na wydatki budżetowe, ale przede wszystkim na to, co się w jego mieście dzieje. Corocznie na realizację budżetu obywatelskiego z budżetu Miasta Racibórz wydzielane jest 1 500 000,00 zł.

- reklama -

Jak podkreśla Urząd Miasta Racibórz, mieszkańcy od początku funkcjonowania BO wykazali się bardzo dużą aktywnością zarówno na etapie naboru projektów, jak również w procesie wyłaniania tych najlepszych w ramach głosowania. Wszystkie te projekty wybrane przez mieszkańców i zrealizowane dotychczas w ramach BO można zobaczyć na mapie projektów na stronie bo.raciborz.pl/realizacje/mapa-projektow.

W tym roku odbywa się VI edycja Raciborskiego Budżetu Obywatelskiego. W tej edycji można zgłaszać tylko projekty o charakterze ogólnomiejskim.

– Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz w celu ułatwienia procedury związanej ze składaniem wniosków, wprowadzamy od tego roku nowość w postaci formularza elektronicznego. Dzięki temu narzędziu będziecie państwo mogli złożyć i edytować wniosek bez przychodzenia do Urzędu Miasta. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z państwa ma dostęp do komputera czy Internetu, dlatego też nadal będzie można składać wnioski w tradycyjnej formie. Kolejna zmiana, jaką wprowadzamy, to weryfikacja oddanych głosów. Począwszy od tego roku, aby potwierdzić oddany głos, mieszkańcy będą musieli podać swój numer telefonu. Jeśli ktoś nie posiada telefonu, to w wybranych punktach do głosowania będzie mógł skorzystać z telefonu instytucji, aby uwierzytelnić swój głos – informuje UM.

Harmonogram:
Etap 1: 14.06-28.06 Nabór wniosków
Etap 2: 29.06-31.08 Weryfikacja zgłoszonych projektów
Etap 3: 01.09-12.09 Ogłoszenie list projektów zadań pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych
Etap 4: 13.09-26.09 Głosowanie i promocja projektów przez wnioskodawców
Etap 5: 27.09-15.10 Analiza i publikacja wyników głosowania

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj