Marcin Wyrostek Trio i orkiestra Plania wystąpili na 30-lecie partnerstwa Raciborza i Opawy [ZDJĘCIA]

Marcin Wyrostek Trio i orkiestra Plania wystąpili na 30-lecie partnerstwa Raciborza i Opawy

Koncert uświetnił 30-lecie partnerstwa Raciborza z Opawą, nie zabrakło więc w nim czeskich akcentów muzycznych.

W niedzielny wieczór w Raciborskim Centrum Kultury odbył się koncert Marcina Wyrostka wraz z Raciborską Orkiestrą Plania. Wydarzenie uświetniło 30-lecie partnerstwa Racibórz – Opawa, stąd też nie zabrakło w nim czeskich akcentów muzycznych.

- reklama -

W 1991 r. 25 maja w Raciborzu i 1 czerwca w Opawie ówcześni włodarze tych miast podpisali porozumienie o współpracy miejscowości. Po stronie polskiej był to Jan Kuliga, po stronie czeskiej Jiří Staněk. Oba miasta mają podobną liczbę mieszkańców, odległość między nimi wynosi 30 km, a ich historia ma głębokie wspólne korzenie. Przez 30 lat współpraca rozwijała się na kilku płaszczyznach – edukacji, sportu, kultury, turystyki, promocji dziedzictwa czeskiego i polskiego, wymiany doświadczeń w zakresie samorządności, zarządzania, ochrony przed klęskami żywiołowymi i ochrony środowiska. Wśród ważnych działań znalazło się także m.in. utworzenie Euroregionu Silesia w 1998 r. zainicjowane przez Opawę i Racibórz. Dziś instytucja ta zrzesza ponad siedemdziesiąt gmin i miast, zarówno z powiatów opawskiego, ostrawskiego, bruntalskiego i nowojiczyńskiego, jak i z powiatów polskich położonych w województwach opolskim i śląskim. Umożliwia to realizację ciekawych projektów po obu stronach granicy przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

Marcin Wyrostek to absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury, obecnie wykładowca macierzystej uczelni w Instytucie Jazzu. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Założyciel i lider projektów: Tango Corazon, Coloriage, Music and Dance Show. Producent i wydawca własnych albumów, producent tras koncertowych oraz koncertów galowych. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych (m.in. Opole 2008, 2014, 2017, Sopot, Era Schaeffera 2012, 2013, 2015, Warszawa Singera 2012, 2013, Timitar, Gala TV – French Touch, Gala Teraz Polska, Womex), dawał koncerty na całym świecie, a także współpracował z wybitnymi dyrygentami i pełnił  funkcję kierownika muzycznego wielu wydarzeń telewizyjnych.

Działająca od ponad 70 lat Raciborska Orkiestra Dęta Plania na stałe wpisała się w krajobraz muzyczny Raciborza. Liczne koncerty w kraju i zagranicą między innymi na festiwalach we Włoszech, Francji, Czechach, Niemczech czy na Węgrzech spowodowały, że orkiestra stała się muzyczną wizytówką Raciborza. Występowała i współpracuje również z czołowymi wokalistami scen polskich: Magdą Steczkowską, Krzysztofem Krawczykiem, Zbigniewem Wodeckim, zespołem The Chance, Tomaszem Białkiem, Nairą Ayvazyan oraz Katarzyną i Krzysztofem Szymurą czy Justyną Galda. Szeroki repertuar oraz wysoki poziom artystyczny członków sprawia, że orkiestra ciągle zaskakuje ciekawymi projektami muzycznymi.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here