Osoby powyżej 50. roku życia wytwarzają więcej przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2

koronawirus
Fot. freepik.com

Osoby, które otrzymały szczepionkę, mają znacznie wyższe poziomy przeciwciał niż osoby po infekcji. Natomiast u tych, które miały łagodny przypadek COVID-19 i są szczepione, poziom przeciwciał we krwi podwaja się w porównaniu z osobą nieszczepioną, która została zakażona wirusem.

Zespół badawczy kierowany przez Joelle Pelletier i Jean-François Massona, profesorów z Wydziału Chemii Université de Montréal, chciał dowiedzieć się, czy do wytwarzania lepiej chroniących przeciwciał prowadzi zakażenie koronawirusem czy też szczepienia. Jak zaobserwowali, osoby, które otrzymały szczepionkę Pfizer BioNTech lub AstraZeneca, miały znacznie wyższe poziomy przeciwciał niż osoby po infekcji.

- reklama -

Joelle Pelletier, ekspert w dziedzinie chemii białek i Jean-François Masson, specjalista ds. instrumentów biomedycznych, byli zainteresowani niedostatecznie zbadaną grupą – osobami, które zostały zakażone SARS-CoV-2, ale nie trafiły do szpitala w wyniku zakażenia. 32 dorosłych Kanadyjczyków, niehospitalizowanych z powodu COVID-19, zostało zrekrutowanych przez Centre Hospitalier de l’Université Laval od 14 do 21 dni po zdiagnozowaniu za pomocą testów PCR. Było to w 2020 r., zanim pojawiły się warianty Beta, Delta i Gamma.

– Każdy, kto został zarażony, wytwarzał przeciwciała, ale starsze osoby produkowały ich więcej niż dorośli poniżej 50. roku życia. Ponadto przeciwciała były nadal obecne w ich krwiobiegu 16 tygodni po postawieniu diagnozy – poinformował Jean-François Masson.

Przeciwciała wytworzone po zakażeniu przez pierwotny, „natywny” szczep wirusa reagowały również na warianty SARS-CoV-2, które pojawiły się w kolejnych falach, a mianowicie Beta, Delta i Gamma, ale w mniejszym stopniu, 30-50%.

– Jednak wynik, który zaskoczył nas najbardziej, to fakt, że przeciwciała wytwarzane przez naturalnie zakażone osoby w wieku 50 lat i starsze zapewniają wyższy stopień ochrony niż w przypadku osób dorosłych poniżej 50. roku życia – powiedziała Joelle Pelletier. – Określono to, mierząc zdolność przeciwciał do hamowania interakcji białka kolców wariantu Delta z receptorem ACE-2 w ludzkich komórkach. Nie zaobserwowaliśmy tego samego zjawiska w innych wariantach – dodała.

Natomiast kiedy osoba, która miała łagodny przypadek COVID-19, jest szczepiona, poziom przeciwciał we krwi podwaja się w porównaniu z osobą nieszczepioną, która została zakażona wirusem. Ich przeciwciała są również w stanie lepiej zapobiegać interakcji kolec-ACE-2.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj