Lockdown dla wszystkich i obowiązkowe szczepienia w Austrii

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

Austria to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Za odmowę grozić będą wysokie grzywny.

Austria jest pierwszym krajem w zachodniej Europie, który tej jesieni wprowadza całkowity lockdown. Zacznie on obowiązywać od poniedziałku przez i obejmie wszystkich, bez względu na to, czy zaszczepili się przeciw COVID-19, czy nie. Początkowo będzie trwał 10 dni, ale potem może zostać przedłużony, jednak nie dłużej niż do 20 dni. 12 grudnia automatycznie zostanie wygaszony.

- reklama -

Ponadto od poniedziałku wprowadzony zostanie obowiązek posiadania maski FFP2 w zamkniętych pomieszczeniach. Rząd zaleca też przejście na pracę zdalną. Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte.

Rząd w Wiedniu zdecydował także o prowadzeniu od 1 lutego 2022 r. obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla całej populacji. Jest to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który zdecydował się na taki krok. Za odmowę szczepienia grozić będą wysokie grzywny. Będą też wyjątki – obowiązkowi nie będą podlegać osoby mające medyczne przeciwwskazania.

W Austrii bardzo długo panowała polityczna zgoda, że obowiązek szczepień nie jest konieczny. – Musimy spojrzeć prawdzie w oczy. Nie udało nam się przekonać odpowiedniej liczby ludzi do przyjęcia szczepionki, w kraju jest zbyt dużo środowisk występujących przeciwko szczepieniom. Konsekwencją są zapełnione oddziały intensywnej terapii i niekończące się ludzkie cierpienie – tłumaczy kanclerz Austrii Alexander Schallenberg.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here