Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały wiolonczelę [ZDJĘCIA]

Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały wiolonczelę

Ogromną wiedzę muzyczną i nie tylko podczas koncertów umuzykalniających niestrudzenie przekazuje od lat Franciszek Borysowicz.

23 listopada w sali widowiskowej Raciborskiego Domu Kultury odbyło się kolejne muzyczne spotkanie młodych melomanów w ramach comiesięcznych koncertów umuzykalniających. Tym razem w roli głównej wystąpiła wiolonczela, która pięknie wybrzmiewała pod dłoniami Marty Gębickiej. Akompaniował jej fortepian, na którym zagrał Jakub Czekierda.

- reklama -

Marta Gębicka to absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wybitnie uzdolniona wiolonczelistka, która dysponuje repertuarem niezwykle trudnym i na bardzo wysokim poziomie. Jakub Czekierda również jest absolwentem katowickiej uczelni. Obecnie uczy w szkole muzycznej w Bielsku-Białej oraz wykłada na Wydziale Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Na swoich recitalach wykonuje zarówno utwory klasyczne, jak i jazzowe.

Podczas wtorkowego koncertu uczniowie najmłodszych klas raciborskich szkół podstawowych poznali różnicę między skrzypcami i wiolonczelą, odkrywali, jak zbudowany jest instrument, zaznajamiali się z nazwami poszczególnych strun, odgadywali, w jakim celu wymyślono wiolonczelę. Usłyszeli także następujące utwory: P. Czajkowskieg o- „Polkę”, A. Kaszuby -„Karuzelę”, A. Greczaninowa – „Wesołka”, „Łabędzia”- C. Saint-Saënsa, A. Arutuniana. – „Impromtu”, a także „Menueta” – L. Boccheriniego. Dodatkowo artyści zagrali fragmenty dzieł takich jak: „Polonez A-dur op. 40”, „Polonez C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian” , fragment „Nokturn fis-moll na wiolonczelę i fortepian op. 30” – F. Chopina.

Ogromną wiedzę muzyczną i nie tylko tę podczas koncertów umuzykalniających niestrudzenie przekazuje od lat Franciszek Borysowicz. Młode pokolenie zostaje wprowadzone w arkana muzyczne poprzez zabawę, ale i obcowanie z instrumentami oraz artystami, ucząc się przy tym nie tylko tego, czym jest muzyka, ale również tego, jak powinno się zachowywać na koncertach.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here