Nowe obostrzenia. Wraca zdalna nauka, będą obowiązkowe szczepienia

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

Czasowo wróci nauka zdalna, a limity w obiektach i transporcie zbiorowym zostaną zmniejszone. Obowiązek szczepień będzie dotyczył medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Polski rząd wprowadził nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

- reklama -

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 1 marca trzy grupy zawodowe będą musiały się zaszczepić. To nauczyciele, medycy i służby mundurowe. – Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron – powiedział minister.

Szef resortu zdrowia ogłosił też, że zmodyfikowany został projekt ustawy klubu PiS mówiący wcześniej o weryfikacji zaszczepienia pracowników przez pracodawcę. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na COVID-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac.

Wprowadzona zostanie także czasowo nauka zdalna w szkołach. – Zdecydowaliśmy się, żeby w dniach 20-23 grudnia i okolicach Święta Trzech Króli będzie nauka zdalna, która zakończy się 9 stycznia. 10 stycznia będzie powrót do stacjonarnego trybu – poinformował Niedzielski.

Co się jeszcze się zmieni? Obowiązywać będzie:
– limit 75% obłożenia w w transporcie zbiorowym,
– limit 30% obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę,
– obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy,
– obniżenie limitów do 30% obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę,
– zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Restrykcje te zostaną wprowadzone od 15 grudnia.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here