Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 30. [ZDJĘCIA]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 30.

Tegoroczny finał WOŚP przebiega pod hasłem “Przejrzyj na oczy!”. Na ulice polskich miast wyszło ok. 120 tys. wolontariuszy.

92 362 428 zł – tyle do godz. 21:00 zebrano podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbiera środki dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

- reklama -

Jubileuszowa edycja rozpoczęła się od kwoty 41 538 333 zł – to środki zebrane do eSkarbonki, na aukcjach Allegro czy z wpłat na stronie wydarzenia. W sumie sposobów na wsparcie jest 36. Jak wynika z sondażu agencji Inquiry, czynnie zaangażować się w 30. finał WOŚP planowało 89% Polaków. Ogłoszenie ostatecznego wyniku odbędzie się 30. marca.

Na ulice polskich miast wyszło ok. 120 tys. wolontariuszy. Ok. 100 zbierało datki w Raciborzu. Sztab WOŚP Raciborskiego Centrum Kultury przygotował dla raciborzan wiele niespodzianek na rynku – pokazy sprzętu i ratownictwa technicznego OSP, zabawy z Ciocią Klocią, walki Drengów znad Górnej Odry, wojskową grochówkę, a także koncerty. Wystąpili: Kamila Krawczyk i Sari Ska Band, można było też zatańczyć zumbę z Joanną Dutkiewicz. Podczas licytacji można było zdobyć m.in. koszulkę Roberta Lewandowskiego z autografem czy obraz malowany piaskiem przywieziony z Birmy przez wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. O 20:00 miało miejsce tradycyjne światełko do nieba w formie tańca z ogniem przygotowane przez Labaredę Fire Show.

Także wodzisławianie udowodnili, że mają wielkie serca i potrafią pomagać. Na ulicach kwestowało 80 wolontariuszy, a wśród atrakcji znalazły się m.in. zlot food trucków, bieg „Policz się z cukrzycą”, morsowanie, przejazdy drezyną, koncerty, a także FireShow grupy Seven.

Na 30. finał zaprosili też Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rybniku i Teatr Ziemi Rybnickiej. Zaprezentowały się zespoły: The Farsk, Na Razie, Kawa z Mlekiem oraz dzieci ze szkoły muzycznej Yamaha. W ramach WOŚP-owych wydarzeń miały też miejsce: zlot charytatywny samochodów, spływ kajakowy, pokaz ratownictwa OSP Kamień i fireshow Phoenix Poi Group. Wśród fantów przekazanych na rybnikcie licytacje znalazły się karty podarunkowe do rybnickich lokali i punktów usługowych, bon na wykonanie tatuażu czy zrobienie prawa jazdy, pokaz gotowania, a prezydent Rybnika Piotr Kuczera zaoferował na tegoroczny finał wykonanie nietypowej usługi – skoszenie trawnika w ogrodzie osoby, która wygra aukcję.

W Jastrzębiu-Zdroju z okazji WOŚP wystąpiły zespoły Hexengrund i Batna, a także Arkadiusz Jakubik z zespołem Dr Misio. Ponadto odbyły się: VI Rajd Czarny Jastrząb i światełko do nieba z wykorzystaniem laserów. Żorski finał miał miejsce w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano występy taneczne i koncerty. Atrakcją była też możliwość jazdy off-road, a także dogoteria i morsowanie.

Tegoroczny finał WOŚP przebiega pod hasłem “Przejrzyj na oczy!”. Oddziały, pododdziały oraz poradnie okulistyki dziecięcej otrzymają sprzęty takie, jak: lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza i stoły operacyjne.

fot. WOŚP Racibórz, Wodzisław Śląski, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here