Co musi zawierać e-recepta, by była ważna przez rok? Odpowiadamy

Nie każdy wie, że e-recepta ważna jest jedynie przez konkretny czas od jej wystawienia lub daty „realizacji od” wskazanej przez lekarza. Możliwe jest również otrzymanie e-recepty ważnej przez 365 dni, jednak należy dopełnić w tym przypadku kilku formalności. Co należy wiedzieć o e-receptach ważnych rok? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

Jak długo ważna jest e-recepta?

- reklama -

Ważność każdej e-recepty wystawianej przez lekarza jest ściśle określona, a niedopilnowanie terminu przez pacjenta sprawi, że leku nie wyda żadna apteka. Recepta online na większość leków ważna jest przez 30 dni od daty wystawienia, jednak w niektórych przypadkach czas ważności dokumentu jest inny. Co musi zawierać e-recepta, by ważna była krócej? Jeśli lekarz przepisze pacjentowi antybiotyki, ten będzie mógł leki wykupić w czasie nie późniejszym niż 7 dni od wskazanej na e-recepcie daty.

Niektóre e-recepty mogą być ważne dłużej. 120 dni dotyczy na przykład e-recept wystawianych na leki immunologiczne. Są również e-recepty, których ważność może trwać cały rok, jednak w ich przypadku należy dopilnować kilku formalności. Szerzej omówione zostanie to w dalszej części artykułu. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że e-recepty wystawiane mogą być zarówno stacjonarnie, jak i w ramach telemedycyny.

Recepta elektroniczna online – gdzie można ją uzyskać?

Wiesz już, że e-recepta może być przepisana pacjentowi za pośrednictwem konsultacji telefonicznych bądź zdalnych. Recepta elektroniczna przez Internet cieszy się dużą popularnością, gdyż nie wymaga wcześniejszej rezerwacji wizyty z wyprzedzeniem czy dojazdu do lekarza. Lekarze wystawiają e-recepty przez Internet podczas konsultacji zdalnych, które oferują różne portale medyczne, np. Nasza Recepta – https://naszarecepta.pl/. Pacjent może oczywiście sprawdzić, jak długo ważna jest e-recepta wystawiona w ten sposób, logując się do swojego IKP lub sprawdzając skrzynkę mailową.

By otrzymać e-receptę na leki przez Internet, należy uzupełnić przygotowany specjalnie formularz medyczny, a także opłacić koszt prywatnych konsultacji z lekarzem. Analiza odpowiedzi zawartych w formularzu pozwala lekarzowi na poznanie stanu zdrowia pacjenta, jego historii medycznej i przyjmowanych przez niego leków. Na tej podstawie może on określić wskazania i przeciwwskazania do terapii, a także podjąć decyzję o ewentualnym wystawieniu e-recepty. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pacjent niezwłocznie otrzymuje SMS-a z kodem do realizacji recepty elektronicznej, a także wiadomość e-mail z jej wydrukiem PDF.

Co musi zawierać e-recepta, by ważna była rok?

E-recepty lekarze wystawiają na różny okres, co zostało już wspomniane wcześniej. Co musi zawierać taki dokument, by była ważna przez 365 dni? Pacjenci wykupią z roczną datą realizacji w aptece:

  • receptę online na choroby przewlekłe – dla osób przyjmujących leki na stałe recepta może być ważna 365 dni, ale musi mieć taką adnotację, czyli wpisaną „datę realizacji do” konkretnego dnia.
  • Taka recepta może zawierać leki wystarczające na max. 360 dni kuracji, a pierwsze opakowanie należy wykupić nie później niż 30 dni od dnia jej wystawienia. W przeciwnym wypadku pacjent utraci prawo do wykupienia części przepisanych leków, proporcjonalnie do liczby „straconych” dni.
  • Kolejne opakowania z e-recepty można kupować w aptece w miarę zapotrzebowania przez czas ważności dokumentu (rok), jednak jednorazowo farmaceuta nie może wydać dawki większej niż na 180 dni kuracji.
  • Ważne również, by lekarz zaznaczył na takiej e-recepcie dawkowanie, w przeciwnym razie trzeba będzie wykupić znajdujące się na niej leki w 30 dni.

[artykuł sponsorowany]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj