Ponad połowa pracowników nie otrzymała w 2021 r. podwyżki

Pieniądze
Zdjęcie poglądowe

42% pracowników nie zamierza prosić o podwyżkę, ponieważ uważa, że byłoby to przez szefa źle odebrane i obawia się jego reakcji.

Ze swojej płacy zadowolonych jest 43% ankietowanych – to o 2 pkt. proc. mniej niż w 2021 r. i 5 pkt. proc. mniej niż w 2020 r. Podwyżkę w minionym roku dostało 45% pytanych pracowników. Wzrosty pensji najbardziej widoczne były w przemyśle, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, a także transporcie i logistyce. Najrzadziej natomiast otrzymywali je pracownicy handlu detalicznego i hurtowego, hotelarstwa i gastronomii oraz edukacji.

- reklama -

Podwyżki najczęściej sięgały 5-10%. Wysokość podwyżek była związana z wiekiem i wykształceniem – najwyższe otrzymywali młodsi i lepiej wykształceni. Wśród osób, które otrzymały podwyżkę, 46% stwierdziło, że jej skala była zgodna z ich oczekiwaniami, natomiast 41% liczyło na wyższy wzrost płacy.

Według ekspertów pracodawcy, zwiększając wynagrodzenia, próbują ograniczać rotację pracowników w obawie przed problemami z obsadzeniem powstałego wakatu.


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here