Zero tolerancji dla trucicieli powietrza w Rybniku. W Raciborzu mało kontroli

straz miejska rybnik
Fot. UM Rybnik

– W tym roku dzięki wejściu w życie przepisów o ograniczeniu używania starych kotłów centralnego ogrzewania dostrzegamy znaczącą poprawę jakości powietrza. Tylko ciągłe, nieustanne kontrole są w stanie doprowadzić do wyeliminowania tego typu pieców z użytku w naszym mieście – mówi Dawid Błatoń.

Tylko w styczniu tego roku Straż Miejska w Rybniku przeprowadziła 1053 kontrole kotłowni, a przez cały miniony rok 979. W Raciborzu strażnicy miejscy od początku roku do połowy lutego przeprowadzili 38 kontroli, w całym 2021 r. – 113.

- reklama -

–  Strażnicy z Rybnika już od wielu lat przeprowadzają kontrole posesji. Sprawdzamy, czym tak naprawdę nasi mieszkańcy palą w piecach, a także od początku tego roku, czy zastosowali się do przepisów traktujących o wymianie starego źródła ogrzewania. Jako oręż do walki o czyste powietrze używamy wilgotnościomierza, kamery termowizyjnej i narzędzia do pobierania próbek popiołu – tłumaczy Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Kontrole prowadzane są zarówno w miesiącach zimowych, jak i letnich. Dyżurny przyjmuje każde zgłoszenie mieszkańca, a funkcjonariusze reagują w miarę posiadanych sił i środków. – Oczywiście kontynuacją wieloletniej tradycji w przeprowadzaniu kontroli nieruchomości w naszym mieście jest ich poszerzenie o kolejny aspekt, a mianowicie o kontrole źródeł ogrzewania. Za niezastosowanie się do obowiązku wymiany starego pieca centralnego ogrzewania wystawiliśmy 22 mandaty karne, 72 osoby pouczyliśmy (tylko te osoby, które udokumentowały chęć wymiany starego pieca, lecz z przyczyn niezależnych od siebie nie były w stanie tego dotychczas dokonać) oraz skierowaliśmy 6 wniosków o ukaranie do sądu – mówi Dawid Błatoń.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj