300 zł dla uchodźców, 1200 zł za ich przyjęcie. Projekt ustawy przyjęty

ukraina praca
Fot. Shutterstock

W specustawie znalazły się przepisy dotyczące rejestracji pracowników z Ukrainy. Gwarantuje ona również wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach uchodźców

Od początku wybuchu wojny na Ukrainie do Polski dotarło 1,2 mln uchodźców i ciągle będzie ich przybywać. W związku z tą sytuacją rząd przygotował przepisy, dzięki którym osoby te będą mogły legalnie i bezpiecznie przebywać w Polsce oraz podjąć tu zatrudnienie.

- reklama -

Zgodnie z założeniami ustawy zagwarantowany zostanie dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał w ciągu 7 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać z usług rynku pracy.

Specjalna ustawa gwarantuje również wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy na ten czas. W projekcie zaplanowano, by każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą. Będzie ono mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów. Rząd zakłada, że będzie to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie.

Z kolei obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here