Wartość kupowanej od Rosji ropy i węgla przekroczyła w ostatnich latach 730 mld zł.
W 2020 r. Polska zaimportowała z Rosji ponad 16,5 mln t ropy naftowej, prawie 9,5 mln t węgla i 10 mld m³ gazu ziemnego. Eksperci podkreślają, że w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska powinna zrezygnować z importowania tych surowców, co oznacza przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej.
Zdaniem dra hab. inż. Zbigniewa Karaczuna w krótkim terminie Polska powinna postawić na rozwój energetyki prosumenckiej. Ten segment rynku w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom, ale zmiany wchodzące w życie od kwietnia mogą odwrócić tę tendencję. Jak mówi ekspert, potrzebny jest program wspierania energetyki odnawialnej dla sektora rolniczego, sektora komunalnego, sektora indywidualnego budownictwa, jak również dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
W całej UE budynki odpowiadają za ok. 40% końcowego zużycia energii. Z kolei w Polsce jest ponad 5,5 mln budynków mieszkalnych, z których ok. 5 mln to domy jednorodzinne, a 70% z nich nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Średnio co trzeci nie ma nawet izolacji cieplnej. Termomodernizacja pozwoliłaby krajowej gospodarce zaoszczędzić nawet 6,8 mld m³ gazu ziemnego rocznie.