Dekarbonizacja polskiej gospodarki musi przyspieszyć

wegiel ogien kociol
Fot. pexels.com

Wartość kupowanej od Rosji ropy i węgla przekroczyła w ostatnich latach 730 mld zł.

W 2020 r. Polska zaimportowała z Rosji ponad 16,5 mln t ropy naftowej, prawie 9,5 mln t węgla i 10 mld m³ gazu ziemnego. Eksperci podkreślają, że w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska powinna zrezygnować z importowania tych surowców, co oznacza przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej.

- reklama -

Zdaniem dra hab. inż. Zbigniewa Karaczuna w krótkim terminie Polska powinna postawić na rozwój energetyki prosumenckiej. Ten segment rynku w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom, ale zmiany wchodzące w życie od kwietnia mogą odwrócić tę tendencję.  Jak mówi ekspert, potrzebny jest program wspierania energetyki odnawialnej dla sektora rolniczego, sektora komunalnego, sektora indywidualnego budownictwa, jak również dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W całej UE budynki odpowiadają za ok. 40% końcowego zużycia energii. Z kolei w Polsce jest ponad 5,5 mln budynków mieszkalnych, z których ok. 5 mln to domy jednorodzinne, a 70% z nich nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Średnio co trzeci nie ma nawet izolacji cieplnej. Termomodernizacja pozwoliłaby krajowej gospodarce zaoszczędzić nawet 6,8 mld m³ gazu ziemnego rocznie.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here