Decyzja w sprawie zniesienia maseczek w kwietniu

koronawirus
Fot. freepik.com

Adam Niedzielski zapowiedział, że wobec wyhamowania spadków zakażeń w Polsce i napływu uchodźców z Ukrainy podejmowanie decyzji dotyczących tego, co dalej z maseczkami, musi poczekać.

– Myślimy z panem premierem, żeby kwiecień był tym okresem, kiedy podejmiemy decyzje dotyczące maseczek, izolacji domowej i kwarantanny. Jestem zwolennikiem tego, żebyśmy na razie tych maseczek do końca marca nie zdejmowali – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- reklama -

Minister pytany w Polsat News o to, czy niższy poziom wyszczepienia ukraińskich uchodźców może wpłynąć na poziom epidemii koronawirusa w Polsce, odpowiedział, że „na pewno ten poziom wyszczepienia jest mniejszy – to jest absolutnie fakt po prostu potwierdzony”. – My widzimy, bo patrzymy na to, co się w Polsce dzieje z COVID-19, że te spadki zakażeń – a były bardzo dynamiczne spadki zakażeń przez te ostatnie 2-3 tygodnie, gdzie z tygodnia na tydzień te spadki były rzędu 30% – że one wyhamowały. Mówię przede wszystkim o liczbie infekcji, bo one rzeczywiście wyhamowały i teraz już te spadki z tygodnia na tydzień są rzędu 3-5% – wyjaśnił. – Też bierzemy pod uwagę, że nie jedyną przyczyną jest absolutnie napływ ewentualnych zakażeń spoza granicy, bo przypomnę, że w zasadzie od dwóch tygodni dzieciaki wróciły do szkoły, co też jednak wzmaga ewentualne ryzyko transmisji – stwierdził minister zdrowia.

Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że wobec wyhamowania spadków zakażeń w Polsce i napływu uchodźców z Ukrainy podejmowanie decyzji dotyczących np. tego, co dalej z maseczkami, musi poczekać. – Myślę, że ta maseczka, te podstawowe zasady, które pozwalają zachować względnie to bezpieczeństwo epidemiczne, powinniśmy stosować. Ja jestem zwolennikiem, żebyśmy na razie tych maseczek do końca marca nie zdejmowali – podkreślił.

Według ministra zakończenie stanu pandemii może nastąpić w Polsce prędko. – Ale stan zagrożenia pandemicznego utrzymamy w Polsce jeszcze przez jakiś czas, bo przypomnę, że to jest taka stopniowalność i zanim jest stan pandemii, to jest stan zagrożenia pandemicznego – zapowiedział. Stan zagrożenia pandemicznego zostanie wprowadzony nie wcześniej niż w kwietniu. – Pewnie te decyzje, które będą dotyczyły maseczek, izolacji domowej, kwarantanny, to pewnie będą decyzje, które będą sumarycznie łączone. Rzeczywiście tak o tym myślimy z panem premierem, żeby kwiecień był tym okresem, kiedy podejmiemy te decyzje – zapowiedział Adam Niedzielski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj