Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Tylko 2% autystów pracuje

swiatowy-dzien-autyzmu raciborz
Symbolem nia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. W ramach kampanii „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” wiele instytucji decyduje się na podświetlenie fasad budynków i różnych miejsc na kolor niebieski. Fot. Stowarzyszenie Spektrum

Aktywizacja zawodowa osób autystycznych i stworzenie mechanizmów wspierających ich rozwój od dzieciństwa do samodzielnej dorosłości w sposób umożliwiający im wejście na rynek pracy są dla państwa dobrą inwestycją.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Autyzm kojarzy się z przypadłością dziecięcą, ponieważ najczęściej jest diagnozowany właśnie w dzieciństwie. Zdarza się jednak, że np. rodzice nie zauważają objawów u swojego dziecka. Nie mija wraz z wiekiem, a diagnoza autyzmu u dorosłych nie jest łatwym zadaniem.

- reklama -

To bardzo szerokie spektrum objawów, które występują w różnym natężeniu są to m.in. trudność w rozumieniu, co myślą i czują inni, odczuwanie dużego niepokoju w sytuacjach społecznych, nierozumienie reguł społecznych, dokładne planowanie czy duże zainteresowanie określonymi dziedzinami. Często łączy się to z posiadaniem wielu pozytywnych cech jak umiejętność dostrzegania szczegółów, dobra koncentracja uwagi, pasja do zgłębiania tematu zainteresowań czy szczerość.

Szacuje się, że osoby autystyczne stanowią ok. 1% populacji Polski. Tylko 2% z nich pracuje, zaś średni współczynnik aktywności zawodowej autystów jest w naszym kraju pięciokrotnie niższy niż w Unii Europejskiej. Wzrost aktywności takich osób przyniósłby państwu wpływy rzędu nawet 12 mld zł rocznie.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here