38% firm obawia się konsekwencji wojny na Ukrainie

czernihow
Do niedawna istniała tu biblioteka, jeden z charakterystycznych budynków Czernihowa. Teraz po 500-kilogramowej rosyjskiej bombie znajduje się tu 5-metrowy krater. Fot. Marko Melnyk

26% przedsiębiorców uważa, że to co się dzieje za naszą wschodnią granicą, może przynieść zarówno dobre, jak i złe skutki dla krajowej gospodarki.

95% przedsiębiorców z sektora MŚP uważa, że wojna na Ukrainie ma lub będzie miała wpływ na polską gospodarkę. Według 61% będą negatywne – najczęściej wskazywano tutaj wzrost cen energii, surowców, półproduktów lub produktów oraz inflacji i podwyżki stóp procentowych. 8% twierdzi, że dostrzega pozytywne konsekwencje wojny dla polskiej gospodarki, zaś 26% uważa, że to co się dzieje za naszą wschodnią granicą, może przynieść zarówno dobre, jak i złe skutki dla krajowej gospodarki.

- reklama -

Blisko jedna trzecia przedsiębiorców nie potrafi w tej chwili wskazać, jakie wojna będzie miała dla nich konsekwencje. O negatywnym wpływie wojny dla swoich biznesów mówi 38% respondentów – najczęściej są to mikrofirmy z regionu południowo-zachodniego i z branży budowlanej.

Uczestników badania zapytano również, o to, czy ich zdaniem polskie firmy będą miały znaczący udział w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny. 70% ankietowanych uważa, że tak się stanie. Dominują tu przedstawiciele firm transportowych i produkcyjnych.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj