Zrównoważony rozwój w biznesie coraz ważniejszy

ekologia firma drzewo
Fot. unsplash.com

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą będą to robić bardziej świadomie, myśleć o nisko- i zeroemisyjności oraz o swojej polityce społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego.

Zgodnie z dyrektywą CSRD od 2024 r. prawie 4 tys. unijnych firm będzie musiało szczegółowo raportować kwestie zrównoważonego rozwoju. Obowiązkiem będą objęte wszystkie duże spółki, grupy kapitałowe oraz spółki giełdowe.

- reklama -

Firmy te będą miały bardzo wyśrubowane kryteria raportowania ESG („environmental, social, governance” – środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny). Będą  one dotyczyć samej spółki, tego, jaki ma budynek, co produkuje i jakie to generuje emisje, ale także tego, co firma kupuje – jak paliwo i energię. Najtrudniejszy poziom raportowania to cały łańcuch dostaw i wszystkie emisje pośrednie, generowane przez dostawców czy producentów podzespołów w cyklu produkcyjnym danej spółki.

Kryteria ESG już od kilku lat mają coraz większe przełożenie na biznes i rynki finansowe. To nie tylko efekt rosnących wymogów regulacyjnych – ESG mają też coraz większe znaczenie dla inwestorów, ubezpieczycieli czy banków, które dzięki tym kryteriom mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i czy opłaca się udzielić jej finansowania.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj