Badania hormonalne kobiet i mężczyzn

Badania hormonalne pozwalają na ocenę poprawy funkcjonalności organizmu oraz wykrycie wielu chorób i nieprawidłowości. Chociaż istnieje przekonanie, że dotyczą jedynie kobiet, badania hormonalne powinny być wykonywane również przez mężczyzn. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka.

Badania hormonalne kobiet 

- reklama -
  • Estrogen – hormon, którego poziom odpowiada za prawidłowość cyklu miesiączkowego, funkcjonowanie jajników i płodność. Wskazaniem do badania hormonalnego estrogenów jest nieregularność cyklu, problemy z zajściem w ciążę, a także podejrzenie wielu chorób, np. zespołu policystycznych jajników, schorzeń tarczycy, wątroby i nerek. Wyższe stężenie hormonów dopuszczalne jest u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne zawierające w składzie estrogeny.
  • Prolaktyna – kobiety, które nieregularnie miesiączkują, powinny wykonać badanie stężenia tego hormonu. Norma powyżej 25 ng/ml wskazuje na zaburzenia pracy przysadki mózgowej i jest przyczyną nieregularnego okresu.
  • Androgeny – ich poziom stężenia badany jest w diagnostyce cukrzycy, zespole metabolicznym, osteoporozie. Wskazaniem do badania jest utrzymujący się przez dłuższy czas spadek libido.

Badając poziom stężenia hormonów u kobiet, należy pamiętać, że ich wartość jest zmienna i zależy od cyklu miesiączkowego. W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych badań, testy powinno się przeprowadzić w każdej fazie cyklu. Wpływ na wyniki mają również przyjmowane na stałe leki, przewlekła choroba wątroby, a także choroby tarczycy.

Badania hormonalne mężczyzn

  • Androgeny – szczególnie testosteron, główny męski androgen, którego stężenie pozwala na ocenę funkcjonalności jąder. Wskazaniem do badania testosteronu są problemy z erekcją, podejrzenie niepłodności, guzy nadnerczy, a także problemy z łysieniem i nadmierną utratą włosów. Poziom stężenia testosteronu ma ogromny wpływ na okres pokwitania i rozwój męskich cech płciowych, m.in. na owłosienie, budowę chrząstki krtani.
  • Estradiol – to hormon produkowany w nadnerczach i jądrach, odpowiedzialny m.in. za płodność. Jego stężenie pozwala ocenić np. ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.
  • FSH – hormon folikulotropowy wytwarzany przez przysadkę mózgową. Badanie poziomu stężenia pozwala na ocenę funkcjonalności jąder i procesu wytwarzania plemników.
  • Prolaktyna – u mężczyzn odpowiada za produkcję testosteronu i zachowanie funkcji seksualnych łącznie z odczuwaniem przyjemności. Ponadto bierze udział w budowaniu układu odpornościowego.

Kiedy zrobić badania hormonalne? Podstawowym testem zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet powinien być wykonywany minimum raz w roku tzw. pakiet tarczycowy, w skład którego wchodzi TSH, FT3, FT4, ATPO. Badanie stężenia tych hormonów pozwala na ocenę pracy układu immunologicznego, tarczycy i diagnostykę objawów takich jak m.in. senność, brak energii, problemy z koncentracją, wybuchowość, apatia, wahania wagi, nieregularność cyklu miesiączkowego (w przypadku kobiet).

[artykuł reklamowy]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj