Pracodawca będzie mógł zażądać informacji o szczepieniu przeciw COVID-19

koronawirus szczepienie
Fot. freepik.com

Aktualnie informacja o szczepieniu to dane wrażliwe, które mogą zostać udostępnione jedynie za wyłączną zgodą pracownika. Niedługo pracodawcy mogą zyskać nowe narzędzie.

Obecnie pracodawca nie może zażądać od pracownika informacji na temat wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu. Nie ma też prawa wymusić na nim przyjęcia szczepionki. Jest to sprzeczne z obecnie obowiązującymi przepisami prawa.

- reklama -

Jesienią jednak może dojść do zmiany przepisów. Pod koniec 2021 r. wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Umożliwi on żądanie od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Projekt jest spóźniony, jednak gdy fala zachorowań ponownie wzrośnie w okresie jesiennym, a ustawa wejdzie już w życie, pozwoli pracodawcy przenieść osobę niezaszczepioną np. na pracę zdalną bądź do innej placówki.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj