Napływ uchodźców z Ukrainy wyzwaniem dla systemu edukacji

uczen uczniowie szkola
Fot. freepik.com

Do dyrektora danej placówki należy decyzja o tym, czy uchodźcy będą się uczyli w klasach ukraińskich, czy też razem z polskimi dziećmi.

Liczba ukraińskich uchodźców w systemie PESEL przekroczyła 1,1 mln, z czego 47% to dzieci i młodzież. Jak zwracają uwagę eksperci, największym wyzwaniem będzie włączenie ich w system edukacji. Obecnie w szkołach podstawowych i średnich uczy się niespełna 200 tys. młodych Ukraińców. Jak wynika z rejestrów PESEL, może ich tam trafić kolejne 160 tys.

- reklama -

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił m.in. o rozwiązaniach prawnych przygotowanych przez jego resort w odpowiedzi na duży napływ uchodźców z Ukrainy do Polski oraz przede wszystkim ukraińskich dzieci do polskich szkół.

– W polskich szkołach jest dużo miejsca – niestety. Na przestrzeni ostatnich 15 lat ubyło około 1,5 mln uczniów, do czego przyczyniła się zapaść demograficzna. Ale ona różnie wygląda w różnych miejscach. Dlatego przyjęcie wszystkich 800 tys. dzieci z Ukrainy do polskich szkół mogłoby spowodować spore perturbacje, szczególnie w centrach dużych miast – powiedział minister.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj