Wirtualizacja pracy nową siłą napędową rynku

komputer praca
Fot. unsplash.com

Siłami napędowymi rynku pracy w perspektywie do 2035 r. będą poziom wirtualizacji rynku pracy oraz zdolność do pracy w rozproszonych zespołach.

Jak może w przyszłości wyglądać rynek pracy i jakie czynniki mogą go kształtować? Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że największy wpływ na rozwój w perspektywie do 2035 r. będą miały czynniki technologiczne (średnia arytmetyczna 5,83) i polityczne (5,48). Nieco niższą ocenę otrzymały czynniki prawne i ekonomiczne.

- reklama -

Najważniejsze z perspektywy przyszłości rynku pracy są czynniki technologiczne, takie jak: poziom cyfryzacji przedsiębiorstw, poziom automatyzacji pracy, stopień wirtualizacji rynku pracy czy poziom rozwoju robotyzacji w usługach. Istotnym czynnikiem dla rynku pracy jest też stopień innowacyjności przedsiębiorstw, który jest w znacznym stopniu zależny od wcześniej wymienionych czynników technologicznych.

– Natomiast największą niepewnością odznaczają się poziom wirtualizacji rynku pracy oraz umiejętność pracy w rozproszonych zespołach. Może to wynikać z jednej strony z nadziei, że po ustaniu pandemii powszechna wirtualizacja nie będzie konieczna, z drugiej niepewność wirtualizacji rynku pracy może wynikać z obaw, że nie wszystkie przedsiębiorstwa będą w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie techniczne umożliwiające wirtualizację – wskazuje Katarzyna Dębkowska.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj