Koronawirus a wakacje. Gdzie w Europie obowiązują obostrzenia?

koronawirus podroz
Fot. freepik.com

W niektórych krajach przy wjeździe wymagane jest udowodnienie, że jest się zaszczepionym lub ozdrowieńcem albo przedstawienie negatywnego wyniku covidowego testu.

Wyjazd pozbawiony covidowych ograniczeń to nadal wyjątek. W wielu krajach, które są celami letnich podróży, maski trzeba nosić w szpitalach, aptekach czy przychodniach, czasem również w transporcie publicznym.

- reklama -

Podczas gdy wiele krajów zniosło obowiązek noszenia masek na pokładzie samolotów, nadal obowiązuje on zarówno na wszystkich trasach krajowych w Niemczech, jak i na tych, które zaczynają się lub kończą na niemieckich lotniskach. Należy mieć założoną maskę FFP2 lub medyczną zarówno wchodząc na pokład, jak i schodząc z niego, a także podczas całego lotu – niezależnie od linii. Na niemieckich lotniskach noszenie ochrony ust i nosa jednak już nie obowiązuje.

W Hiszpanii wszystkie wymagania związane z koronawirusem dotyczące wjazdu do tego kraju zostały zniesione. Ochronę ust i nosa należy nadal nosić jedynie w środkach transportu publicznego oraz w obiektach służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie czy apteki. Dzieci poniżej szóstego roku życia są z tego zwolnione.

W Portugalii zniesiono obowiązek przedstawiania unijnego certyfikatu COVID-19. Jest on wymagany tylko na Azorach. Od niezaszczepionych powyżej 12. roku życia wymagane jest tam przedłożenie wyniku szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 24 godziny) lub testu PCR (zrobionego najwyżej 72 godziny wcześniej). Ponadto w środkach transportu publicznego pasażerowie, którzy ukończyli dziesięć lat, mają obowiązek noszenia maski.

Przybywających do Francji od 12. roku życia obowiązuje przy wjeździe do kraju okazanie potwierdzenia szczepienia, ozdrowienia lub negatywnego wyniku testu. Od osób niezaszczepionych wymaga się wykonania testu PCR (maksymalnie 72 godziny wcześniej) lub szybkiego testu antygenowego (maksymalnie 48 godzin). Przepisy te dotyczą również wyjazdów do Monako dla gości w wieku od 16 lat. Na terenie kraju nie jest już wymagany cyfrowy dowód szczepienia, zniesiono wymóg noszenia masek.

Do Włoch turyści mogą wjeżdżać bez obawy o koronawirusowe obostrzenia. Przedstawianie dowodu ozdrowienia, szczepienia lub wyniku testu obowiązuje obecnie tylko w szpitalach i zakładach opiekuńczych. Nadal obowiązuje jednak zachowywanie minimalnego dystansu jednego metra od innych osób, a do końca września trzeba nosić maski FFP2 w transporcie publicznym.

W Holandii zniesiono prawie wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem. Ochrona ust i nosa obowiązuje nadal na lotniskach i w samolotach.

Do Grecji wjazd do kraju bez testów czy szczepień jest możliwy przez wszystkie oficjalne przejścia graniczne. Noszenie masek nadal jest utrzymywane w środkach transportu publicznego oraz w szpitalach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia. W każdym z tych miejsc dotyczy ono wszystkich osób powyżej czwartego roku życia.

Reguły dotyczące koronawirusa zniesiono też w dużej mierze w Turcji. Ani dowód szczepienia, ani negatywny wynik testu nie są już konieczne. Może się zdarzyć, że na lotnisku będzie wyrywkowo mierzona temperatura. W wypadku gorączki lub innych symptomów COVID-19 mogą zostać zlecone kolejne badania. Zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości trzech kroków od osób spoza własnego gospodarstwa domowego. Obowiązek noszenia masek został zachowany tylko w służbie zdrowia.

Wstęp na terytorium kraju Chorwacji jest możliwy bez dowodu szczepienia czy testów. Jedynie w placówkach medycznych i opiekuńczych niezbędne jest noszenie ochrony ust i nosa. Również w Danii i Bułgarii nie obowiązują już żadne ograniczenia wjazdu związane z pandemią.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj