Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały flet [ZDJĘCIA]

Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały flet

Zarówno muzycy, jak i prowadzący koncerty Franciszek Borysowicz byli pod ogromnym wrażeniem interakcji z nasza młodą publicznością, która potrafiła słuchać i reagować na prezentowaną muzykę.

Pierwsze koncerty umuzykalniające w roku szkolnym 2022/2023 miały miejsce w miniony wtorek 20 września na sali widowiskowej RCK RDK. Muzycznym bohaterem spotkania był flet i jego różne odmiany. Grę na tym instrumencie zaprezentowała Agata Brachman, a na fortepianie towarzyszył jej Jakub Czekierda. Agata Brachman jest absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie pracuje w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, ponadto uczy w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Jakub Czekierda często występuje podczas koncertów umuzykalniających w RCK, akompaniując na fortepianie, grał również na koncercie jubileuszowym Franciszka Borysowicza.

- reklama -

Każde z trzech spotkań muzycznych rozpoczęło się od muzycznej zagadki – „Preludium” G. Gershwina prezentowanego podczas ostatniego koncertu w czerwcu, po czym następowała prezentacja fletów: poprzecznego, altowego, piccolo oraz fletu prostego. Omawiana była skala, barwa i artykulacja instrumentów.

Młodzi melomani z raciborskich szkół podstawowych klas I-III usłyszeli następujące utwory: „Poranek” E. Griega z Suity „Peer gynt”, „Syrinx” C. Debussy’ego, który opowiada piękną historię z mitologii greckiej o nimfie, którą chciał poślubić pół-kozioł, pół-człowiek. Nimfa nie chcąc się na to zgodzić, poprosiła bogów o pomoc i została zamieniona w trzcinę, z której po zerwaniu bożek wykonał instrument zwany dzisiaj „fletnią pana”, z łaciny syrinx.

Następnie prezentowane były „Serenada” F. Schuberta, przy której porównywane były barwy różnych rodzajów fletu. Jakub Czekierda zagrał improwizację nt. Bożka Pana z utworu „Syrinx”. Flet piccolo wybrzmiał przy „Polce włoskiej” S. Rachmaninowa. I tutaj pomogła bardzo publiczność, która klaskaniem o dłonie i kolana stworzyła tło muzyczne do tej prezentacji. Dzieci niezwykle żywiołowo zareagowały na utwór „Badinerie” J.S. Bacha- suita nr. 2 h-moll na flet i orkiestrę.

Zarówno muzycy, jak i prowadzący koncerty Franciszek Borysowicz byli pod ogromnym wrażeniem interakcji z nasza młodą publicznością, która potrafiła słuchać i reagować na prezentowaną muzykę. Na koniec tradycyjnie muzykom i prowadzącemu zostały wręczone kwiaty.

Kolejny koncert już w październiku.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj