Krótszy tydzień pracy pozytywnie wpływa na pracowników i firmy

praca komputer
Fot. freepik.com

Poziomy lęku i zmęczenia u pracowników wyraźnie się zmniejszyły, podczas gdy zdrowie psychiczne i fizyczne poprawiło się. Jednocześnie przychody objętych badaniem firm nie spadły.

Skrócenie czasu pracy o 20% w skali tygodnia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu chorobowym, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy oraz wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, nie wpłynęło natomiast na pogorszenie wydajności – wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii zatrudniających w sumie około 2900 osób. Nie wiązało się to ze spadkiem płac. Eksperyment trwał sześć miesięcy.

- reklama -

Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia roboczego znacząco obniżyło wskaźniki stresu i chorób wśród tzw. siły roboczej. 71% pracowników po zmianie zgłosiło, że odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe, a 39%, że jest mniej zestresowanych w porównaniu do poprzedniej sytuacji. Naukowcy odnotowali także 65% redukcję dni chorobowych, a o 57% spadła liczba pracowników rezygnujących z pracy na rzecz innej firmy.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj