50 lat Ramety. Nowa wystawa w Muzeum w Raciborzu [ZDJĘCIA]

rameta
50 lat Ramety. Nowa wystawa w Muzeum w Raciborzu

Rameta nie produkuje już mebli ani nie zatrudnia pracowników, ale pamięć o niej pozostanie dzięki przekazaniu akcesoriów, maszyn do szycia, próbek materiałów i innych pamiątek.

W Muzeum przy ul. Chopina 12 w Raciborzu można oglądać nową wystawę czasową poświęconą nieistniejącemu już zakładowi Raciborskie Meble Tapicerowane znanemu powszechnie pod nazwą Rameta.

- reklama -

Był to jeden z pierwszych i nielicznych zakładów pracy chronionej w Polsce. Firma została założona w 1969 r. przez kilka osób, które wcześniej pracowały w spółdzielni inwalidów Raciborzanka. Rameta produkowała komplety mebli wypoczynkowych, zwłaszcza narożników i sof, oraz meble szkole i biurowe przez ponad 50 lat. Wiele mebli wyprodukowanych w Ramecie trafiało na rynki zagraniczne, głównie do Francji, Niemiec, Danii, Słowenii, Węgier, Czech i Słowacji, sprzedawane były również w Polsce.

Powódź w 1997 r. spowodowała wielkie szkody w zakładzie. Zalane zostały hale produkcyjne, magazyny i biurowiec przy ul. Królewskiej. Szybko udało się zlikwidować szkody dzięki zaangażowaniu załogi. Fabryka zaczęła produkcję już po dwóch miesiącach.

Kryzys zakładu rozpoczął się w 2019 r., następnie 19 marca 2021 r. do sądu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości SM Rameta. Dziś firma nie produkuje już mebli ani nie zatrudnia pracowników, ale pamięć o niej pozostanie dzięki przekazaniu do zbiorów Muzeum w Raciborzu akcesoriów, maszyn do szycia, próbek materiałów i innych pamiątek.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj