Wystawa „Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym” w Muzeum w Raciborzu [ZDJĘCIA]

muzeum jozef gawlina

Ekspozycja pokazuje życie abp. Gawliny, jego służbę w armii pruskiej, posługę kapłana i biskupa w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej oraz w czasie jej trwania.

13 października w Muzeum w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy czasowej „Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym” powstałej z okazji 90. rocznicy konsekracji biskupiej Józefa Gawliny i objęcia przez niego Biskupstwa Wojsk Polskich. Ekspozycję otworzył dyrektor Muzeum Romuald Turakiewicz, o jej przygotowaniu i powstaniu opowiedziała Julita Ćwikła – kierownik Działu Etnografii, natomiast o swojej pasji do osoby abp. Gawliny i historii Śląska opowiedział dr Zbigniew Ciszek.

- reklama -

Wystawa pokazuje życie abp. Józefa Gawliny, jego służbę w armii pruskiej, posługę kapłana i biskupa w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej oraz w czasie jej trwania. Kolejne plansze poświęcone są jego posłudze jako protektora polskiej emigracji. Na ostatniej z plansz uwzględnione zostały wybrane publikacje autorstwa abp. Gawliny. Na wystawie zostały zaprezentowane wyjątkowe fotografie i dokumenty pochodzące m.in. z archiwów Instytutu Polskiego w Londynie, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Wojskowego Biura Historycznego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Archidiecezji Katowickiej, Archiwum Towarzystwa Chrystusowego w Polsce, Archiwum Duszpasterstwa Polskiego w Rzymie oraz Ordynariatu Polowego. Tekst opisujący kolejne etapy życia abp. Gawliny oraz podpisy pod zdjęciami zostały sporządzone w językach polskim i angielskim.

Wystawę uzupełniają artefakty związane z abp. Józefem Gawliną, pochodzące ze zbiorów Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z Raciborza-Brzezia (ks. Józef Gawlina był kuratorem powstającej polskiej katowickiej prowincji Sióstr Maryi Niepokalanej), dr Zbigniewa Ciszka, który pielęgnuje pamięć o abp. Gawlinie w środowisku raciborskim, a także ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Ekspozycja była prezentowana podczas konferencji naukowej poświęconej abp. Gawlinie, którą wspólnie z CBW zorganizował 21 kwietnia Ordynariat Polowy. W maju tego roku można było ją oglądać przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Autorami wystawy są Zofia Kunert, Mirjam Pisarek i dr Grzegorz Wodziński. Wystawę będzie można obejrzeć do końca listopada 2023 r.

Czytaj także: Ul. Józefa Gawliny w Raciborzu. Pamięć o biskupie polowym Wojska Polskiego ciągle żywa

fot. Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj