Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.
Raciborscy policjanci po raz kolejny prowadzili akcję z cyklu „Świeć przykładem – noś odblaski” – po to, by zadbać o poprawę bezpieczeństwa pieszych. Noszenie odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, dając kierującym cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.
O czym powinni pamiętać piesi? – Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym, używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu, dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek – przypominają policjanci. Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 m, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 m.
Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej. – Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze – w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku – w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa nośmy elementy odblaskowe. Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób – radzą stróże prawa. – Niestety, nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostawiony w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Stawką nie są bowiem mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie – ostrzega policja.
fot. KPP Racibórz
oprac. /kp/