Policjanci rozdawali odblaski raciborzanom [ZDJĘCIA]

odblaski raciborz
Policjanci rozdawali odblaski raciborzanom

Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.

Raciborscy policjanci po raz kolejny prowadzili akcję z cyklu „Świeć przykładem – noś odblaski” – po to, by zadbać o poprawę bezpieczeństwa pieszych. Noszenie odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, dając kierującym cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.

- reklama -

O czym powinni pamiętać piesi? – Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym, używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu, dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek – przypominają policjanci. Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 m, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 m.

Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej. – Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze – w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku – w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa nośmy elementy odblaskowe. Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób – radzą stróże prawa. – Niestety, nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostawiony w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Stawką nie są bowiem mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie – ostrzega policja.

fot. KPP Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj