Śląskie ferie z biblioteką zakończone [ZDJĘCIA]

biblioteka ferie zimowe
Śląskie ferie z biblioteką zakończone

Ponury charakter Śląska został odczarowany m.in. dzięki bibliotece w Ocicach, która zaprezentowała uczestnikom przyrodę w regionie.

Ślaski folk design w bibliotece w Brzeziu, żółto-niebieskie środy na Ostrogu, nietypowe muzea w bibliotece w Ocicach, planszówkowa podróż po powiecie raciborskim z filią na Żorskiej i legendy w Markowicach – filie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zaprosiły dzieci na „Śląskie ferie z biblioteką”.

- reklama -

W bibliotece na Ostrogu odbyły się dwa spotkania: Żółta oraz Niebieska Środa. Na zajęciach dzieci wykonały prace plastyczne – wybrane herby śląskich miast oraz flagę Górnego Śląska. Po zajęciach plastycznych mogły pograć w wybrane planszówki: „Podaj dalej! Colour Brain”, „Master Logic”, „Pędzące jeże” czy „Carcasone”. Było wesoło i żółto-niebiesko! Ponury charakter Śląska został odczarowany też dzięki bibliotece w Ocicach, która zaprezentowała uczestnikom przyrodę naszego regionu, bogatą w rezerwaty i parki krajobrazowe. Na kolejnych zajęciach dzieci dowiedziały się, jakie miejsca warto odwiedzić na Śląsku, poznały „nietypowe muzea” oraz wykonały własne mydełka o unikatowym zapachu, kształcie i kolorze.

Działająca przy ul. Żorskiej Filia nr 8 zaprosiła dzieci w podróż po powiecie raciborskim. Tu z pomocą przyszła gra planszowa „Na raciborskim szlaku”, dzięki której uczestnicy mogli poznać wiele zabytków i miejsc związanych z ziemią raciborską. Droga do celu nie zawsze była prosta – czasem trzeba było cofać się o kilka pól i gonić konkurentów. Po zakończeniu rozgrywki, w ramach dodatkowej atrakcji, gracze odkryli także miejsca związane z Raciborzem i jego miastem partnerskim – Opawą w grze „Memory – poznaj nasze miasta”.

Słynąca z artystycznej twórczości biblioteka w Brzeziu zorganizowała zajęcia pod hasłem „Folk design”. W trakcie trzech spotkań dzieci wykonały m.in. papierowe „hafty”, ozdabiały kubki i talerze według autorskich pomysłów, a ostatniego dnia projektowały stroje z motywem ludowym. Z kolei biblioteka w Markowicach wzięła na warsztat legendy, gawędy i podania śląskie. Skąd wzięły się rzeki, jak powstały miasta, jakie tajemnice kryją ruiny, co szepczą stare drzewa? W trakcie spotkania wykorzystano książkę Ewy Stadtmuller „Skarbnikowe czary”. Po lekturze uczestnicy wykonali pracę plastyczną przy użyciu węgla rysunkowego.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj