Miejski Podwieczorek. W Raciborzu pojawił się nowy mural [ZDJĘCIA]

mural raciborz
Miejski Podwieczorek. W Raciborzu pojawił się nowy mural

„Miejski Podwieczorek” to uchwycenie zwyczaju tuż przed jego końcem. Autorem muralu jest Ryszard Paurowski.

Na elewacji budynku przy ul. Zborowej 4 w Raciborzu odsłonięto kolejny mural autorstwa Ryszarda Paurowskiego. Dzieło zatytułowane „Miejski Podwieczorek” zawiera w sobie elementy nawiązujące do istniejących w dawnym Raciborzu przemysłów – czekoladowego, cygarowego i winiarskiego.

- reklama -

„Miejski Podwieczorek” to rozbudowany projekt składający się z trzech etapów. Głównym założeniem było zebranie mieszkańców – twórców kultury, osób prowadzących działalność, jak i aktywnych uczestników życia Raciborza związanych z jego subkulturą oraz osób dzielących wspólny entuzjazm do Ziemi Raciborskiej. Celem jest przekazanie ważnych treści dotyczących tradycji i obyczajów, a inspiracją stała się nieistniejąca już raciborska winiarnia. Mural ten jest drugim etapem całego przedsięwzięcia. Trzecim będzie otwarte spotkanie, na którym zostanie przedstawiony i omówiony proces powstania, sylwetki osób, które poświęciły swój czas i chęci dla projektu „Miejski Podwieczorek”. Otwarte spotkanie odbędzie się 10 maja o godz. 18:45 w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu.

Jak opisuje swoje dzieło Ryszard Paurowski, mural jest utrzymany w stylistyce realistycznej. – Malarskie podejście przełamuje czyste odzwierciedlenie idealnego zdjęcia, nadając mu swoisty charakter. „Miejski Podwieczorek” to uchwycenie zwyczaju tuż przed jego końcem. Młody gospodarz wraz z żoną i dzieckiem zapraszają starszego przyjaciela na podwieczorek w celu uczczenia dobrego rocznika wina. Spotkanie przy stole symbolizuje równość między pokoleniami. Stół jest metaforą osi czasu. Mimo iż rodzimy się w różnych punktach, żyjemy na tej samej osi. Ważnym aspektem sceny jest wielowarstwowość pokoleniowa: młodzi gospodarze – teraźniejszość, przyjaciel – przeszłość, dziecko – przyszłość – tłumaczy artysta. Spożywanie wspólnych posiłków jest dobrym medium do kontynuowania tradycji, jak również jej tworzenia. Autor uważa te wartości za aktualne i ponadczasowe. Treść sceny wzbogacają rekwizyty związane z historią Raciborza, a niejednoznaczne ukazanie symboli ma zachęcić widza do samodzielnego odkrywania ich znaczenia.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj