Wycieczka rozpoczęła się od warsztatów graficznych organizowanych w Muzeum Drukarstwa.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła na wycieczkę w ramach projektu #młodzieżczyta. Uczestnicy odwiedzili Muzeum Drukarstwa w Cieszynie i wzięli udział w warsztatach graficznych.
Po II wojnie światowej Cieszyn był jednym z pierwszych miast, w którym wznowiono działalność drukarni. Z uwagi na wyjątkowo dużą jak na tak małe miasto liczbę zakładów Cieszyn zyskał miano „miasta drukarskiego”. Wycieczka rozpoczęła się od warsztatów graficznych organizowanych w Muzeum Drukarstwa. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć metodą linorytu lub igłową ekslibrysy, czyli znaki graficzne lub graficzno- tekstowe określające, do kogo należy książka. Do dyspozycji mieli zarówno łatwiejsze w obróbce podłoża miękkie, jak i profesjonalne płyty pozwalające na uzyskanie bardziej szczegółowych wzorów. Pracując precyzyjnym dłutkiem, młodzi raciborzanie wykazali się dużym zaangażowaniem, choć nie uniknęli skaleczeń.
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zwiedzili Muzeum Drukarstw – od pomieszczenia z mnóstwem szuflad wypełnionych czcionkami, w którym składano teksty, aż po salę z unikatowymi maszynami, które tłoczyły, drukowały, zszywały i tworzyły ilustracje. Następnie udali się do Książnicy Cieszyńskiej, gdzie mieli okazję podziwiać bogaty księgozbiór, w tym najstarsze wydanie Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra z 1522 r. Na zakończenie programu wycieczki młodzież skorzystała z możliwości spaceru po mieście i wspólnego posiłku w jednej z cieszyńskich restauracji.
W ramach projektu #młodzieżczyta zaplanowano jeszcze m.in. konkurs na plakat promujący czytanie, warsztaty tworzenia podcastu, spotkanie z twórcą internetowym KońMovie czy warsztaty kulinarne z Magdą Kopel.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/