
Nadal nieuruchomione nowe przejście graniczne w Chałupkach wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Szef MSWiA twierdzi, że jednoznaczne określenie terminu jego otwarcia wydaje się być niemożliwe. Sprawą, z sejmowej ławy, interesuje się poseł ziemi raciborskiej Henryk Siedlaczek.Sprawa jest uparcie odwlekana. Jeszcze w kwietniu wicewojewoda śląski Wiesław Maśka, na spotkaniu z przedstawicielami władz powiatu raciborskiego i Krzyżanowic, zapewniał, że odprawa graniczna na moście w Chałupkach ruszy w tym roku. Temat, w jednej ze swych interpelacji poselskich, podjął Henryk Siedlaczek. W otrzymanej odpowiedzi można przeczytać iż "termin zakończenia prac nad stworzeniem minimalnych warunków miejsca odpraw granicznych określony został na II dekadę listopada 2006 roku – pod warunkiem braku protestów lub odwołań związanych z procedurą przetargową". Dodaje się także, że "jednoznaczne określenie terminu otwarcia nowego przejścia granicznego obecnie wydaje się niemożliwe".
Budowa mostu granicznego na rzece Odrze i obwodnicy drogowej w Chałupkach zakończyła się pod koniec ubiegłego roku. W trakcie realizacji inwestycji zrezygnowano jednak z budowy drogiej platformy odpraw. W 2007 roku Polska przystąpi bowiem do Układu z Schengen. Porozumienie to znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami Unii. Inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zrezygnowała zatem w budowy nowego przejścia granicznego w Chałupkach, ale nie zaproponowano żadnego innego rozwiązania odpraw do czasu wejścia Polski do Układu z Schengen.
Przejścia graniczne to zadania będące w kompetencji wojewody. Na kwietniowym spotkaniu wojewoda pozytywnie przyjął propozycję umożliwienia tymczasowej odprawy granicznej na moście w Chałupkach. Obiecał, że przekaże gminie Krzyżanowice pieniądze na zakup kontenerów do odpraw. Odprawy na przejściu granicznym „Chałupki II” podobno mają ruszyć jeszcze w tym roku.
/SaM/




![Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem [WIDEO] Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/stas-karon-ars.jpg)

![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)

![Akcja „Podaj Prezent” na rynku w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja-podaj-prezent.jpg)


![Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu [ZDJĘCIA] Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/pttk-raciborz-wieden-1.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)

![Tragiczne zdarzenie w Ligocie Tworkowskiej. Wędkarz utonął w swoim samochodzie [ZDJĘCIA] Ligota Tworkowska, Stare Nieboczowy: Wędkarz utonął w swoim samochodzie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2018/05/ligota7-218x150c.jpg)

![Nowy ambulans, poradnia urologiczna i spory zastrzyk gotówki dla wodzisławskiego szpitala [ZDJĘCIA] Szpital w Wodzisławiu Śląskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2018/03/SZPITAL-WODZISLAW-218x150c.jpg)







