W czasie spotkania z duchowieństwem w bazylice na Lateranie Papież zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Uczynił to w 24 rocznicę zamachu na papieża-Polaka.
Jak podaje Radio Watykańskie, Papież odczytał sformułowany po łacinie dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dyspensuje w nim od przepisowego pięcioletniego okresu oczekiwania od chwili śmierci sługi Bożego i umożliwia otwarcie sprawy na szczeblu diecezjalnym. Odczytany dokument był odpowiedzią na prośbę wikariusza Rzymu, kard. Camillo Ruiniego, prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.
W Bazylice Laterańskiej wypełnionej duchowieństwem rzymskiej diecezji papież sam odczytał dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego jego poprzednika na Stolicy Piotrowej:
„Na prośbę jego eminencji kardynała Camillo Ruiniego, wikariusza generalnego diecezji rzymskiej, ojciec święty Benedykt XVI, zważywszy szczególne, przedłożone mu okoliczności – na audiencji udzielonej temuż kardynałowi 28 kwietnia dyspensował od czasu oczekiwania przez pięć lat po śmierci sługi Bożego papieża Jana Pawła II – tak by jego proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny mógł się rozpocząć natychmiast”.
Lekturę przerywały długie, gorące oklaski, co Benedykt XVI skomentował: „Widzę, że wszyscy bardzo dobrze rozumieją łacinę”.
Janowi Pawłowi II już od teraz przysługuje tytuł Sługi Bożego.
Czym jest beatyfikacja? To uroczysta zgoda Kościoła na publiczny kult zmarłego. Po ogłoszeniu „błogosławionym” wolno się do niego modlić podczas kościelnych nabożeństw, jego imię jest umieszczane w księgach liturgicznych, a wierni mogą oddawać cześć jego relikwiom.
Poprzez beatyfikację Kościół wyraża też pewność, że zmarły jest w raju. – On stoi teraz w oknie Domu Ojca. Widzi nas i nam błogosławi – tymi słowami kard. Joseph Ratzinger już podczas pogrzebu Jana Pawła II „ogłosił”, że polski Papież dostąpił zbawienia.
By poświadczyć to oficjalnie, Kościół musi jednak formalnie zbadać życie Jana Pawła II i potwierdzić prawdziwość jednego cudu dokonanego za Jego wstawiennictwem po śmierci. Urzędnicy Kurii Rzymskiej sugerowali wczoraj, że te procedury potrwają mniej niż dwa lata. Papież Polak może zostać ogłoszony błogosławionym w 2006 r., np. 16 października, w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową.
Benedykt XVI wybrał symboliczną datę. 13 maja to rocznica zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. Polski Papież sam pisał, że ocalał z niego, bo Bóg chciał, by głosił jeszcze ewangelię na ziemi. 13 maja to również dzień objawień maryjnych w Fatimie, która była jednym z najważniejszych dla Jana Pawła II sanktuariów.
/BSp/