Piętnastolecie Raciborskiego Hospicjum Św. Józefa

0

W niedzielę 26 czerwca, o godzinie 15.00 w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi w Bolesławiu odprawiona zostanie msza święta z okazji 15 lecia Hospicjum św. Józefa w Raciborzu.

Mszę sprawować będzie kapelan raciborskiego hospicjum ks. Henryk Wycisk, proboszcz parafii w Bolesławiu.


Hospicjum raciborskie powstało w 1990 roku przy parafii św. Józefa w Raciborzu – Ocicach. Założycielami było małżeństwo lekarzy: Lucyny i Marka Rajczykowskich. W 1991roku otrzymało aprobatę ówczesnego opolskiego biskupa pomocniczego Gerarda Kusza. Trzy lata później w 1993 roku zarejestrowano stowarzyszenie pod nazwą „Hospicjum im. św. Józefa – Zespół Opieki Paliatywnej w Raciborzu. Przewodniczącą od samego początku jest pani Lucyna Rajczykowska. W 1996 roku, przy ulicy Żółkiewskiego w Raciborzu otwarto 21 Poradnię Konsultacyjną Leczenia Paliatywnego, a rok później powołano Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej działający przy stowarzyszeniu. Raciborskie hospicjum jest hospicjum domowym, które opiekuje się chorymi na terenie całego powiatu. Zespół opiekujący się chorymi to wolontariusze: lekarze, pielęgniarki, księża, psycholog i wolontariusze innych zawodów. Zatrudniona na etacie jest tylko jedna pielęgniarka pani Irena Frączek, która pełni równocześnie funkcje sekretarki, księgowej i sprzątaczki w poradni.


Przez piętnaście lat wolontariusze raciborskiego hospicjum wspomagali wiele chorych i ich rodziny. Zespół hospicyjny nie tylko zajmuje się samymi chorymi, czy tylko ich pielęgnacją. W tym wszystkim również bardzo ważna jest rodzina chorego, jego psychika, jego przygotowanie do śmierci. Od początku powstania hospicjum kapelanem jest ks. Henryk Wycisk, obecnie proboszcz parafii w Bolesławiu w gminie Krzyżanowice.


Dla chorych na raka i bardzo cierpiących śmierć jest niejako wyzwoleniem, czego nie można powiedzieć o najbliższej rodzinie, która to dopiero po śmierci bliskiej osoby zaczyna cierpieć i przeżywać stratę. Hospicjum nie opuszcza takich osób, organizuje spotkania ” osób osieroconych”, którym w dużej mierze pomaga psycholog pani Małgorzata Matusik – Belik. Spotkania dla tych osób odbywają się co dwa miesiące: w klasztorze „Annuntiata” lub w Bolesławiu.


U. P.-B.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here