Starosta rozdał swe nagrody po raz ostatni

W tamtym roku zorganizowana w pękającej w szwach sali widowiskowej „Strzechy”, połączona z jubileuszem zespołu „Miraż”. Wczoraj zdecydowanie bardziej kameralnie, w sali MDK – Powiatowa Inauguracja Roku Kulturalnego.Jak co roku, jest to okazja do przyznania nagród dla animatorów kultury naszej ziemi. Spośród 14 kandydatur, powołana decyzją starosty Komisja, wyłoniła trzech laureatów: Teresa Okaj, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Blasius Hanczuch, założyciel i kierownik muzeum regionalnego w Bieńkowicach oraz dr Jan Duda, znany raciborski przyrodnik. Niestety na uroczystości zabrakło przebywającego za granicą, Jana Dudy.



Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1999, a osoby pretendujące powinny wyróżniać się w swojej działalności kulturotwórczej w jednej z następujących dziedzin: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej (muzyka, teatr, taniec, sztuki plastyczne i inne), ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Działania te powinny mieć zasięg ponadlokalny.







Teresa Okaj – nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, założyciel "Izby Śląskiej" w Zespole Szkół Ekonomicznych i realizowanie w niej "Podwieczorków Śląskich" Jej byli 2 uczniowie są obecnie wybitnymi aktorami młodego pokolenia teatru i filmu polskiego (Magdalena Walach i Mirosław Kotowicz). Od 15 lat współpracuje z Klubem Olimpijczyka "Sokół" w Raciborzu, gdzie współtworzy i jest główną autorką opraw artystycznych imprez sportowych odbywających się na terenie powiatu, kraju, a także poza jego granicami. Współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej organizując m.in. promocje poezji raciborskich poetów.


Jan Duda – dr nauk leśnych, przez 24 lata pracownik naukowy Akademii Rolniczej w Poznaniu, opublikował wiele artykułów w czasopismach przyrodniczych i wygłosił kilka referatów, w 1997 roku został jednym z liderów edukacji ekologicznej w Raciborskim Centrum Edukacji Ekologicznej. W 1995 roku był zaangażowany w sprawę powołania czasopisma "Przyroda Górnego Śląska", gdzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Programowej oraz członka Kolegium Redakcyjnego tego kwartalnika. Wydał książku – albumy takie jak: "Osobliwości przyrodnicze województwa śląskiego", "Osobliwości przyrodnicze Raciborza", "Ogrody botaniczne w Polsce", "Parki narodowe". Jest pomysłodawcą i jednocześnie realizatorem idei utworzenia Arboretum Bramy Morawskiej w raciborskim lesie Obora.


Blasius Hanczuch – założyciel i kierownik muzeum regionalnego w Bieńkowicach. Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku z końca XIX wieku, który dzięki inicjatywie Pana Hanczucha został uratowany od zniszczenia. W muzeum znajdują się mapy Śląska od 1544 roku do XIX wieku oraz różne przedmioty z regionu raciborskiego od czasów prehistorycznych do średniowiecza.





W tym roku, Henryk Siedlaczek rozdał swe wyróznienia już po raz ostatni. Podziękował przybyłym za wieloletnią współpracę, "za dodawanie otuchy i mobilizującą krytykę".


"Jednego serca!
tak mało mi trzeba,
A jednak widzę, że żądam za wiele!"
– w drugiej częsci spotkania zaśpiewała Hania Hołek, solistka zespołu "Miraż". Wystąpili wspólnie z Tomkiem Orlińskim. Oboje są laureatami tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej "GAMA".


/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj